Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzielił stoczni CRIST w Gdyni 52,6 mln zł pożyczki na budowę innowacyjnej linii produkcyjnej. W jej ramach powstaną produkty do morskiej energetyki wiatrowej - podało w środę biuro prasowe Funduszu.
Biuro prasowe NFOŚiGW poinformowało, że pożyczka została udzielona na projekt pn. "Zwiększenie mocy produkcyjnych, poprzez budowę linii technologicznej dla innowacyjnych produktów w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej w CRIST S.A.".
Całkowity koszt inwestycji gdyńskiej stoczni CRIST wyniesie ponad 70 mln złotych. Natomiast kwota pożyczki udzielonej przez Fundusz to 52,6 mln zł.
Celem projektu, który będzie realizowany do końca 2027 r., jest wdrożenie linii technologicznej do produkcji produktów w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, takich jak: morskie stacje transformatorowe dla farm wiatrowych – kompletne, w pełni wyposażone stacje lub ich części; fundamenty dla morskich farm wiatrowych, w szczególności fundamenty pływające; oraz inżynieryjne obiekty pływające służące instalacji lub transportowi elementów morskich farm wiatrowych na miejsce przeznaczenia/ pole wiatrowe.
Z-ca prezesa zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn, cytowany w komunikacie podkreślił, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z ważnych obszarów transformacji energetycznej w Polsce.
- Dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla tego sektora zwiększy możliwości inwestowania w produkcję energii odnawialnej na dużą skalę - zaznaczył.
Dodał, że Fundusz wspiera rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju krajowego łańcucha dostaw, co - jak zauważył - ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju i przyczynia się do wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym.
W komunikacie poinformowano, że umowę pożyczki podpisano we wtorek. Podano, że będzie to pierwszy w Polsce taki projekt w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Finansowanie zapewniono z programu "Innowacje dla Środowiska". Promuje on wykorzystanie przez przedsiębiorców innowacyjnych technologii. W ramach programu dofinansowane mogą zostać inwestycje realizowane w istniejącym lub nowopowstałym przedsiębiorstwie, polegające na: zwiększeniu mocy produkcyjnych poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki do produkcji innowacyjnych produktów; wdrożeniu nowej/ znacząco udoskonalonej technologii lub rozwiązania, które poprawi efektywność wykorzystania zasobów naturalnych, zmniejszy negatywny wpływ człowieka na środowisko lub wzmocni odporność gospodarki na presje środowiskowe. Projekt jest realizowany w latach 2020-2027.
Stocznia CRIST specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore, inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej. Zbudowała 3 jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Grupa CRIST między innymi bierze udział w budowie największego, podwodnego tunelu, który połączy Danię z Niemcami. Połączenie będzie składać się z autostrady oraz linii kolejowej, obejmując 18-kilometrowy tunel.
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl