Hanwha Ocean oferuje w ramach programu ORKA nie tylko nowoczesne okręty podwodne, ale także szeroko zakrojony plan wsparcia rozwoju polskiego przemysłu oraz ośrodków naukowo-badawczych. W ostatnim czasie przedstawiciele spółki ponownie spotkali się z reprezentantami polskich firm, by wspólnie omówić potencjalne korzyści dla krajowej i lokalnej gospodarki.
Hanwha Ocean od momentu złożenia stronie polskiej pierwszych propozycji współpracy w ramach programu ORKA za priorytet stawia sobie zaangażowanie lokalnego przemysłu w obsługę techniczną, naprawy i remonty okrętów podwodnych. Polsko-koreańska współpraca ma dotyczyć zarówno utworzenia w Polsce centrum obsługi technicznej MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) przyszłych okrętów podwodnych, jak i transferu technologii (TOT), co ma przełożyć się na pełną autonomię polskich podmiotów w tym obszarze.
Hanwha Ocean podkreśla, że dąży do zbudowania trwałego partnerstwa z polskimi przedsiębiorstwami oraz ośrodkami akademickimi i nie poprzestaje na deklaracjach.
Pod koniec października br. przedstawiciele koncernu po raz kolejny spotkali się z lokalnymi producentami w ramach kontynuacji rozmów podjętych podczas MSPO 2024 w Kielcach: firmą Enamor Sp. z o.o., specjalizującą się w integracji nowoczesnych technologii z branży morskiej i przemysłu obronnego, producentem układów hydrauliki siłowej Hydromega Sp. z o.o. oraz dostawcą kompleksowych rozwiązań z dziedziny oświetlenia i wyposażenia elektrycznego – firmą Famor S.A.
Koreańska delegacja odwiedziła także Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku i PGZ Stocznię Wojenną oraz Centrum Kompozytów GRUPY WB, z którą podczas kieleckich targów MSPO 2024 podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie produkcji kompozytów.
Cztery filary współpracy polsko-koreańskiej
Październikowa wizyta przedstawicieli Hanwha Ocean w Polsce była kontynuacją dialogu koreańskiego producenta z polskim przemysłem, rozpoczętego podczas Dnia Przemysłu w maju 2024 roku. W ramach projektu ORKA Hanwha Ocean przewiduje kompleksowe partnerstwo przemysłowe z Polską w czterech obszarach.
- Zgodnie z potrzebami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Marynarki Wojennej RP, dotyczącymi posiadania zdolności w zakresie obsługiwania i napraw nowych okrętów podwodnych na terenie kraju, opracowujemy kompleksowy transfer wiedzy, który umożliwi samodzielne prowadzenie czynności w zakresie MRO przez polski przemysł i stocznie. Obejmuje to przekazanie kluczowych technologii, licencji oraz innych praw do własności intelektualnej niezbędnych do produkcji wyposażenia i części zamiennych do okrętów podwodnych na miejscu. W tym celu utworzymy w Polsce Centrum Wsparcia MRO, gdzie nasi eksperci merytoryczni będą wspierać lokalny przemysł. W efekcie polskie firmy zdobędą kompetencje w zakresie produkcji części i sprzętu z potencjałem do szerszego zastosowania również w sektorze prywatnym, na czym nam bardzo zależy – mówi Steve SK Jeong, wiceprezes Hanwha Ocean.
Poza współpracą przemysłową, Hanwha Ocean dąży także do nawiązania współpracy w zakresie prowadzenia badań i rozwoju technologii morskich z polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, takimi jak Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Akademia Marynarki Wojennej. Zespół badawczo-rozwojowy Hanwha Ocean, liczący ponad 300 naukowców, jest gotowy do prowadzenia wspólnych prac z polskimi partnerami nad rozwojem innowacyjnych technologii w zakresie ekologicznych rozwiązań energetycznych, projektowania statków oraz rozwiązań cyfrowych.
Ponadto Hanwha Ocean, dzięki swojemu doświadczeniu w sektorze obronnym, jak również w obszarze komercyjnym i offshore, oferuje wiele innych możliwości współpracy z polskimi stoczniami. Partnerstwo w tych obszarach to kolejne korzyści dla polskiego przemysłu stoczniowego, tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost przemysłowego potencjału obronnego, a także potencjalny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i innych kluczowych gałęzi przemysłu.
Niedawne badanie, przeprowadzone przez Hanwha Ocean we współpracy z południowokoreańskim uniwersytetem podkreśla transformacyjny wpływ ekonomiczny transferu technologii na potrzeby utrzymania, napraw i remontów (MRO) okrętów podwodnych w Polsce. Wstępne szacunki sugerują, że ta współpraca może stworzyć ponad 1300 miejsc pracy i zwiększyć PKB Polski o ponad 3 miliardy dolarów w przewidywanym 30-letnim cyklu życia okrętów podwodnych.
Same plany rozwoju regionu, który zostałby najmocniej zaangażowany w proces ustanowienia nowego potencjału, zostały już wstępnie omówione podczas spotkania reprezentantów Hanwha Ocean z I wicewojewodą pomorskim, Emilem Rojkiem, oraz wiceprezydentem Miasta Gdyni, Bartłomiejem Austenem.
Spotkania z przedstawicielami polskich podmiotów przemysłowych i naukowych stanowią kluczowy element budowy kompleksowego pakietu transferu technologii. Został on opracowany w oparciu o silne fundamenty współpracy oraz identyfikację potrzeb w poszczególnych obszarach, co pozwoli na efektywną implementację w Polsce nowych technologii i wiedzy, a także realizację wspólnych polsko-koreańskich prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami.
rel