Niemieccy rybacy złowili w 2022 r. znacznie mniej ryb niż w poprzednich latach - wynika z rządowych statystyk opublikowanych w poniedziałek.
Pomimo spadku wielkości połowów, rybacy uzyskali większe przychody, ponieważ ceny gwałtownie wzrosły. Niemieccy rybacy osiągnęli wartość sprzedaży prawie 190 milionów euro (207 milionów dolarów), czyli o około 16 proc. więcej niż w 2021 roku.
Według niemieckiego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung - BLE), wskaźniki połowów spadły jednak o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły łącznie 150 249 ton ryb od rybaków przybrzeżnych na Bałtyku i Morzu Północnym oraz dalekomorskich.
"Zmniejszone kwoty połowowe i skrócone okresy połowowe, a także roczne wahania spowodowane wpływami środowiska, odgrywają znaczącą rolę wśród przyczyn spadku ilości wyładowywanych po połowach ryb" - stwierdziła agencja w swoim rocznym raporcie.
Na zdjęciu trawler-przetwórnia Cuxhaven (nr IMO 9782778; rok budowy 2014; GT 3969; nośność 1500 t) jeden z większych statków rybackich pod niemiecką banderą eksploatowany przez jednego z największych operatorów floty połowowej w Niemczech - DFFU (Deutsche Fischfang-Union), należący jednak (podobnie jak DFFU, jako spółka zależna) do islandzkiego armatora Samherji hf.
dpa
Fot.: DFFU
Nadszedł bardzo trudny czas dla polskiego rybołówstwa przybrzeżnego, dlatego też rozumiejąc powagę sytuacji przekazujemy Państwu kilka pierwszych informacji o planowanej akcji protestacyjnej.
Zapraszam do udziału w Proteście Rybaków na najbliższą Sobotę 26 Sierpnia na godzinę 11.
Miejsce Protestu Władysławowo ul. Starowiejska droga do Helu – stacja benzynowa Circle K koło Biedronki.
Szczegółowych informacji odnośnie zgromadzenia udziela Henryk Pozorski kom. 601 218 118 oraz Teresa Ruksztełło kom. 501 668 536.
NIE BÓJMY SIĘ WALCZYĆ O SWOJE
To początek akcji protestacyjnej. O Kolejnych krokach i dalszych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Prosimy o przesyłanie na nasz adres zdjęć OFLAGOWANYMI jednostkami pływającymi oraz umieszczonymi na Państwa jednostkach postulatach strajkowych.
JEŻELI SAMI SOBIE NIE WYWALCZYM POMOCY,
JEŻELI SAMI NIE WEŹMIEMY SPRAW W SWOJE RĘCE
NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI.
Wprowadzone przez Komisję Europejską i Rząd Polski zakazy połowów łososia, dorsza, a w ostatnim czasie i węgorza spowodowały, że polscy rybacy przybrzeżni nie mają już innej drogi niż podjęcie akcji protestacyjnej. Protest ten jest konieczny, ponieważ MY RYBACY nie mamy już z czego żyć, nie mamy na utrzymanie naszych rodzin i naszych jednostek pływających. Jak możemy prowadzić działalność gospodarczą związaną z połowem ryb – jak obowiązuje zakaz ich połowów. Z całą stanowczością należy podkreślić, że polskie rybołówstwo w takich warunkach jakie panują obecnie skazane jest na zagładę i upadłość.
Prowadziliśmy rozmowy, jeździliśmy na Komisje Sejmowe do Warszawy, pisaliśmy pisma. Działania te okazały się niewystarczające. Wszyscy powtarzali – rozumiemy Wasz problem – ale musicie sobie radzić sami.
Rozpoczęcie akcji protestacyjnej ma na celu pokazanie wszystkim Polkom i Polakom, że polscy rybacy jeszcze na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na Zalewie Szczeciński i Zalewie Wiślanym jeszcze są. Nie wiemy ile będziemy trwać ale jesteśmy zdeterminowani do walki o godne życie polskiego rybaka. Chcemy nie tylko chronić nasze miejsca pracy ale przede wszystkim nasze dziedzictwo i kulturę narodową.
Nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że za kilka miesięcy, lat – na Morzu Bałtyckim nie będzie polskich rybaków małoskalowych.
Chcemy zainteresować i pokazać, że jeszcze istniejemy i będziemy walczyć o to żeby pozostać i łowić ryby na Morzu Bałtyckim.
Nikt nam nie pomoże jeżeli nie pomożemy sobie sami. Będziemy strajkować do skutku.
1. Rybołówstwo małoskalowe to dobro Narodowe.
2. Uruchomienie i natychmiastowej wypłaty przez rząd RP i Komisję Europejską odszkodowań na rzecz polskich rybaków przybrzeżnych wynikających z obowiązującego na Morzu Bałtyckim zakazu połowu: dorsza, łososia i węgorza.
3. Wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla polskich rybaków przybrzeżnych.
4. Stop niszczeniu polskiej floty rybackiej przez władze RP i UE.
5. Zawieszenie wpłat na rzecz ZUS dla polskich rybaków przybrzeżnych w związku z wprowadzonym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza.
7. Wprowadzenie programu oddłużeniowego dla polskich rybaków przybrzeżnych, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie w związku z obowiązującym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza na Morzu Bałtyckim.
8. Umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich rybaków przybrzeżnych bez żadnych zakazów.
9. Zaprzestanie niszczenia rybołówstwa przybrzeżnego przez przemysł paszowy.
10. Przyznanie polskim rybakom przybrzeżnym, którzy zdecydują się zaprzestać działalność gospodarczą w związku z obowiązującym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza renty „rybackiej”.
12. Stop dla wyścigów na Zalewie Wiślanym,
13. Zakaz wprowadzania kolejnych jednostek/statków na Zalew Wiślany.
14. Godnej pracy i płacy.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.