Indie i dziesięć krajów afrykańskich rozpoczną 12 kwietnia pierwsze wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim, których celem będzie przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin w regionie - ogłosił w niedzielę zastępca szefa sztabu indyjskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Tarun Sobti.
Sześciodniowe ćwiczenia, nazwane Afryka-Indie Kluczowe Zaangażowanie Morskie (AIKEYME, co oznacza jedność w sanskrycie), będą współorganizowane przez Indie i Tanzanię. W ćwiczeniach wezmą też udział Komory, Dżibuti, Erytrea, Kenia, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Seszele i Republika Południowej Afryki.
Zostaną przeprowadzone w dwóch fazach; pierwsza na lądzie w portach Tanzanii, druga na oceanie, gdzie floty afrykańskie i indyjska symulować będą odpieranie ataków pirackich, przećwiczą misje poszukiwawczo-ratownicze, przejmowanie statków, strzelanie z broni ręcznej i operacje z użyciem śmigłowców.
Czas tych manewrów nie jest przypadkowy. Chiny, poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku, umocniły swoją pozycję największego partnera handlowego i wierzyciela Afryki. Według oficjalnych danych handel między nimi osiągnął 295 mld dolarów w ubiegłym roku. A Pekin zainwestował kolejne miliardy w porty i infrastrukturę Afryki Wschodniej.
Analitycy przywoływani przez portal MilitaryAfrica twierdzą, że zorganizowane przez Indie manewry morskie wpisują się w indyjską doktryną SAGAR, promującą regionalną współpracę w obliczu wspólnych zagrożeń i są przemyślaną odpowiedzią mającą na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Pekinu