W czwartek ORLEN zaprezentował oficjalnie nową strategię do 2035 roku, nad którą obecny zarząd pracował od kwietnia 2024 roku. Nowy dokument zastąpi dotychczasowy plan obowiązujący do 2030 roku.
– Strategia wyznacza kierunki działania firmy, ale jesteśmy przekonani, że będzie to również istotne dla kierunków Państwa i jego finansów – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Grupy ORLEN, podczas prezentacji strategii.
Wśród najważniejszych celów, jakie przedstawił prezes Fąfara jest m.in. zwiększenie wydobycia gazu, budowa czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych.
– Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł. To największy program rozwojowy w historii polskiej energii - poinformował prezes ORLEN Ireneusz Fąfara w oficjalnym komunikacie.
W nowej strategii Orlen zakłada kluczową role gazu jako paliwa przejściowego – poinformowała spółka.
Większe wydobycie gazu, morskie farmy wiatrowe, magazyny energii i małe elektrownie atomowe - taki będzie ORLEN w 2035 roku. Taka jest strategia "Energia jutra zaczyna się dziś". pic.twitter.com/YadIgR71Aa
— ORLEN (@GrupaORLEN) January 10, 2025
Gaz ziemny będzie pełnić kluczową rolę paliwa przejściowego w transformacji energetycznej regionu. Będzie potrzebny dla stabilizowania mocy w systemie energetycznym wraz ze wzrostem udziału OZE wśród źródeł wytwarzania. Zapewni to polskiej gospodarce nawet 27 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie ze zdywersyfikowanych źródeł. Orlen zapowiada także zbudowanie nowych kompetencji w zakresie magazynowania CO2.
– Główne cele segmentu do 2035 roku to wzrost produkcji gazu ziemnego z 9,1 do 12 mld metrów sześc. rocznie i utrzymanie elastycznego portfela kontraktów LNG oraz wzrost poziomu zakontraktowania z 5 do 15 mld m sześc. LNG rocznie. To także zbudowanie zdolności w zakresie usług wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 – informuje Orlen.
– Segment Upstream & Supply będzie dostarczał bezpieczną i stabilną energię dla regionu, ale także finansował nasze projekty transformacyjne do 2030 roku – przekazano.
Orlen zapowiedział także konsekwentne zwiększanie udziału energii odnawialnej w transporcie.
– Główne cele segmentu do 2035 roku to przede wszystkim wzrost udziału energii odnawialnej w koszyku paliw ORLEN, do poziomu ponad 25 proc. To także wykorzystywanie około 210 tysięcy ton rocznie wodoru odnawialnego w produkcji rafineryjnej. Planujemy zwiększenie o 9 p.p. udziału w sprzedaży produktów petrochemicznych opartych o surowce odnawialne i z obiegu zamkniętego oraz o 7 p.p. polimerów i innych pochodnych. Osiągniemy to między innymi poprzez zwiększone moce recyklingu – z 40 do 250 tys. ton rocznie – przekazano.
Koncern poinformował, że do końca 2030 roku planowane jest ponadto zakończenie produkcji energii elektrycznej z węgla, natomiast do 2035 roku pełne odejście od produkcji energii z aktywów węglowych w ciepłownictwie.
– W efekcie zgodnie z Porozumieniem paryskim, ORLEN zamierza podtrzymać cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – podkreślono.
Nowa strategia Grupy ORLEN pozwoli – jak zadeklarował koncern – dzielić się zyskami z akcjonariuszami "poprzez stabilny wzrost dywidendy".
– Poziom dywidendy gwarantowanej w 2025 roku zostanie podwyższony z 4,3 do 4,5 zł na jedną akcję – poinformował koncern.
LEW/Rel, Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl