We wtorek 15 października br. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędzie się uroczystość rozpoczęcia cięcia pierwszej blachy do budowy szóstego z serii niszczyciela min typu „Kormoran II” dla Polskiej Marynarki Wojennej. Jednostka będzie nosiła nazwę ORP Czajka.
To kolejne w tym roku wydarzenie związane z budową nowoczesnych niszczycieli min typu „Kormoran II”. W styczniu odbyło się pierwsze cięcie blachy dla jednostki nr 258/5 (przyszły ORP Rybitwa), natomiast w marcu położona została stępka. W czerwcu byliśmy z kolei świadkami wodowania jednostki nr 258/4 (przyszły ORP Jaskółka).
– Budowa czwartego, piątego i szóstego z serii niszczyciela min projektu 258 „Kormoran II” jest na obecnym etapie realizowana zgodnie z harmonogramem budowy tych jednostek – mówi Robert Stola, dyrektor projektu „Kormoran II” w Remontowa Shipbuilding S.A.
– Jednostka nr 258/4 została już zwodowana i przy stoczniowym nabrzeżu realizowane są prace wyposażeniowe z dużym naciskiem na układanie kabli i montowanie osprzętu elektrycznego. Jeśli chodzi o jednostkę nr 258/5 to aktualnie przygotowujemy część dziobową do wyjazdu z hali i jej malowania, co nastąpi jeszcze w październiku, natomiast część rufowa będzie nadal wyposażana i wyjedzie z hali w listopadzie – dodaje Robert Stola.
Wszystkie budowane niszczyciele min zostaną wcielone do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu.
Okręty budowane są przez Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
Budowa nowoczesnych niszczycieli min typu „Kormoran II” w stoczni Remontowa Shipbuilding rozpoczęła się przed 10 laty. 25 kwietnia 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy niszczyciela min typu „Kormoran II”, który po podniesieniu bandery w 2017 roku otrzymał nazwę ORP Kormoran.
Prototypowy okręt zaprojektowany i zbudowany został w formule pracy rozwojowej. Jego dotychczasowa eksploatacja pozwoliła na wprowadzenie modyfikacji w budowie i wyposażeniu następnych, seryjnych niszczycieli min. Dzięki nim ORP Albatros i ORP Mewa (przekazane Marynarce Wojennej RP w 2022 roku) jak również trzy kolejne zakontraktowane jednostki będą posiadać optymalne zdolności operowania w trudnych warunkach hydrometeorologicznych. Zasadnicze i najbardziej znaczące zmiany dotyczą uzbrojenia artyleryjskiego oraz podwodnych systemów przeciwminowych.
LEW, Jednostka nr 258/4 (przyszły ORP Jaskółka) przy stoczniowym nabrzeżu. Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl