Inne

Przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego na Moście Siennickim będzie możliwe po odciążeniu przyczółków i montażu tymczasowych podpór – poinformowały we wtorek władze Gdańska. Jeśli prace będą przebiegać zgodnie z planem, piesi i rowerzyści wrócą na most w czerwcu.

We wtorek władze Gdańska zaprezentowały harmonogram działań związanych z Mostem Siennickim. Podczas konferencji omówiono problematykę prac zabezpieczających, przywrócenia ruchu, gruntownej przebudowy oraz komunikacji miejskiej.

- 8 stycznia mieliśmy spotkanie z mieszkańcami Wyspy Portowej, podczas którego obiecywałam, że zrobimy wszystko, aby w bezpieczny sposób przywrócić ruch pieszy i rowerowy na moście. Dzisiaj wiemy, że to jest największe wyzwanie dla mieszkańców trzech dzielnic: Przeróbka, Stogi, Krakowiec i Górki Zachodnie - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Przypomniała, że powołano zespół ekspertów złożony z pracowników Politechniki Gdańskiej, ale także pracowników miejskich jednostek i instytucji, który działa pod kierownictwem prof. Krzysztofa Żółtowskiego.

- Zostały przeprowadzone różnego rodzaju badania. Od ponad dwóch miesięcy działa stały monitoring mostu. Zainstalowane są czujniki, które badają kondycję i stan mostu po to, żeby móc odpowiedzialnie podejmować decyzje. Zespół ekspertów przygotował rekomendacje, które wdrażamy w życie – przekazała.

Dulkiewicz poinformowała, że według opinii ekspertów przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego będzie możliwe pod warunkiem odciążenia przyczółków mostu i wykonywania tymczasowych podpór. "Najlepszą ofertę na realizację tych działań złożyła firma MOST z Sopotu, z którą podpiszemy umowę w przyszłym tygodniu" - przekazała Dulkiewicz.

Dodała, że jeśli prace będą przebiegać zgodnie z założonym z planem, piesi i rowerzyści wrócą na most w czerwcu.

Równolegle miasto przygotowuje się do kompleksowej modernizacji przeprawy. "27 marca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w połowie kwietnia ogłosimy przetarg, a podpisanie umowy na jej realizację nastąpi w lipcu, zakładając brak odwołań. Prace potrwają do dwóch lat od momentu zawarcia umowy" - wyjaśniła.

Zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki Piotr Grzelak przekazał, że miasto zakłada utrzymanie ruchu pieszego i rowerowego w czasie realizacji inwestycji.

- Oczywiście mogą się zdarzyć drobne przestoje, ale co do zasady będziemy utrzymywali ruch pieszy i rowerowy przez cały ten czas - dodał.

Do czasu przywrócenia ruchu na moście będzie funkcjonował prom, który przewozi pasażerów z jednej strony rzeki na drugą. W czasie briefingu poinformowano, że przez nieco ponad 2 miesiące skorzystało z niego 42,4 tys. osób i przewieziono nim 11,6 tys. rowerów.

"

- Z nadejściem wiosny zauważyliśmy, że coraz więcej rowerzystów chce skorzystać z promu. Dlatego od połowy marca prom umożliwia przewóz 50 rowerów - przekazał wiceprezydent ds. mobilności i bezpieczeństwa Piotr Borawski.

Władze Gdańska zastanawiają się też, w jaki sposób usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej. "Przedstawiliśmy kilka wariantów zmian, które obejmują m.in. dostosowanie połączeń komunikacyjnych dla Przeróbki i Krakowca-Górek Zachodnich oraz modyfikację funkcjonowania linii 11. (...) Jutro planuję kolejne spotkanie ze wszystkimi trzema radami dzielnic. Jeżeli wpłyną jakieś wnioski co do zmian, jesteśmy gotowi do ich szybkiego wdrożenia" - dodał Borawski.

W pierwszych dniach stycznia br. władze Gdańska poinformowały o konieczności zamknięcia Mostu Siennickiego ze względu na jego zły stan techniczny. Ze względu na bezpieczeństwo nie mogą korzystać z niego piesi, rowerzyści, a także kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Most ten oparty jest na starych, oryginalnych przyczółkach z drewnianymi palami, które wbito w grząski grunt, by stanowiły oparcie dla fundamentów. Pogarszający się stan techniczny tych przyczółków to główna przyczyna zamknięcia mostu - w ostatnich miesiącach zaczęły się one szybciej osuwać w kierunku rzeki. Dlatego muszą zostać skutecznie zabezpieczone.

Dla mieszkańców Przeróbki i Stogów, a także pracowników działających tam firm i instytucji, miasto zapewniło tymczasową komunikację publiczną, która kursuje Trasą Sucharskiego. Na wyspę można się dostać bezpłatną linią autobusową T8. Dodatkowo na wszystkich liniach kursujących po Przeróbce i Stogach, już od Dolnego Miasta - od wysokości przystanku Akademia Muzyczna przejazdy są bezpłatne dla wszystkich pasażerów, także tych z rowerami.

Pod koniec stycznia został też uruchomiony prom, który kursuje siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora. Ta usługa także jest bezpłatna dla mieszkańców.

Most Siennicki, obok mostu wantowego oraz tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedną z przepraw, którymi mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta.

1 1 1 1

Źródło:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7206 3.7958
EUR 4.2244 4.3098
CHF 4.4824 4.573
GBP 4.951 5.051