Na drodze krajowej nr 6 w Malechowie (woj. zachodniopomorskie) i Kębłowie (woj. pomorskie) występują utrudniania w ruchu. Zgodnie z zapowiedzią sztabu kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego trwa tam protest rybaków, którzy cyklicznie przechodzą przez przejścia dla pieszych.
Protest rozpoczął się o godz. 11 na dk 6 w Malechowie i w Kębłowie. Polega na cyklicznym przechodzeniu przez przejścia dla pieszych uczestników protestu, który ma potrwać do godz. 13.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaleca objazd drogami lokalnymi.
Protest, którego głównym organizatorem jest sztab kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego, ma związek, jak podano w informacji rozesłanej do mediów, z nieprawidłowościami przy wydawaniu unijnych funduszy rybackich przez Departament Rybołówstwa Morskiego.
Jego uczestnicy, jak podano, oczekują od kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi niezwłocznego spotkania z polskimi rybakami przybrzeżnymi w celu przedstawienia problemów polskiego rybołówstwa w obliczu zakazów połowów ryb wprowadzonych przez Komisję Europejską na Bałtyku od 2019 do 2022 roku. Żądają także "odsunięcia urzędników Departamentu Rybołówstwa od decyzji związanych w wydatkowaniem unijnych funduszy rybackich, natychmiastowego odblokowania i uruchomienia unijnych funduszy rybackich na wsparcie rybaków do czasu odbudowy zasobów ryb na Bałtyku oraz powołania specjalnej komisji resortowej do zbadania, jak zostały wydane unijne środki pomocowe dla rybołówstwa otrzymane przez Polskę po przystąpieniu do UE.
autorka: Inga Domurat
maj 27, 2021
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 5.3 „Środki dotyczące obrotu”. Nabór wniosków o dofinansowanie dotyczy Priorytetu 5 Wspieranie obrotu i przetwarzania zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze" w terminie od dnia 11 czerwca 2021 r. do dnia 25 czerwca 2021 r.
-Wspomagamy także tych rolników, których dotknął ten problem. Zwiększymy środki finansowe za tzw. postojowe, czyli za zakaz prowadzenia hodowli dokonany decyzją lekarza weterynarii. Podkreślił, że rekompensata będzie wielokrotnie większa - powiedział wiceminister Kowalczyk"
Jedzenie ryb z Bałtyku może mieć poważny negatywny wpływ na nasz organizm - apelują naukowcy. Jak mówi prof. Jacek Bełdowski, oceanograf z Polskiej Akademii Nauk, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", stężenie arsenu przekracza normy, a gatunki pływające w naszym rodzimym morzu mają w sobie zbyt dużo szkodliwych substancji.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.