Porty, logistyka

W ramach budowy nowego Terminalu T3 w Baltic Hub w Porcie Gdańsk, realizowanego przez konsorcjum Budimex i DEME Dredging, do nabrzeża terminalu dotarł statek z czterema pierwszymi nowoczesnymi suwnicami STS, które staną się integralną częścią infrastruktury przeładunkowej.

Jest to jeden z kluczowych etapów inwestycji, której celem jest zwiększenie możliwości przeładunkowych Baltic Hub z 2,9 mln do 4,5 mln TEU rocznie. Zaawansowanie prac przy budowie Terminalu T3 osiągnęło poziom 70 proc.

Prowadzona przez Grupę Budimex SA budowa Terminalu T3 w Baltic Hub, który jest największym terminalem kontenerowym w Polsce i na Bałtyku, wymagała skomplikowanych prac hydrotechnicznych, w tym stworzenia sztucznej wyspy, pogłębiania dna morskiego oraz wybudowania nabrzeża głównego. Dzięki zakończeniu tego etapu prac możliwe było dostarczenie i montaż czterech suwnic STS (Ship-to-Shore), których wysokość to 96 metrów (140 m z podniesionym wysięgnikiem), a waga wynosi prawie 2 tys. ton każda.

Pierwszy statek z suwnicami płynął z Chin dwa miesiące i 27 października br. wpłynął do Zatoki Gdańskiej, a następnie zacumował do Terminalu T3. Po około tygodniu rozpoczął się wyładunek suwnic, które 8 listopada bm. zostały w komplecie przesunięte na nabrzeże.

Prace prowadzone przez konsorcjum Budimex i DEME Dredging przy budowie Terminalu T3 Baltic Hub są na etapie 70 proc. zaawansowania, a ich ukończenie planowane jest na koniec września 2025 roku.

Obecnie Budimex prowadzi intensywne roboty żelbetowe w południowej części terminalu oraz wykonuje nawierzchnie betonowe, po których będą poruszały się pojazdy obsługujące terminal. Montowane są również szyny dla suwnic STS i RMG oraz szereg sieci elektrycznych i teletechnicznych. Terminal zajmuje powierzchnię ponad 36 hektarów, a jego nabrzeże przeładunkowe o długości 717 metrów i głębokości 17,5 metrów, pozwoli na bezpieczny i efektywny załadunek i rozładunek towarów w kontenerach.

- Na budowę Terminalu T3 zużyliśmy już ponad 17,5 tys. ton stali, co odpowiada ciężarowi 2,4 wież Eiffla; 4,3 mln m sześc. piasku; 160 tys. m sześc. betonu, którym wypełnić można by było 52 baseny olimpijskie. Prace obecnie prowadzone są w trybie 24/7, a w budowę zaangażowanych jest ponad 500 osób – podsumowuje Piotr Sumila, Dyrektor Kontraktu z Budimex SA.

W ramach inwestycji Baltic Hub zakupi łącznie 7 suwnic STS oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG, które będą obsługiwane zdalnie, co znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo pracy operatorów. Projekt zakłada wdrożenie nowoczesnych, niskoemisyjnych rozwiązań technologicznych, które wspierają politykę zrównoważonego rozwoju i ekologię. W celu ochrony ssaków morskich zastosowano również monitoring hałasu i specjalne urządzenia zapobiegające ich zbliżaniu się do obszarów o intensywnym natężeniu prac.

Baltic Hub od początku swojego funkcjonowania stał się bramą transportową dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a nowy Terminal T3 jeszcze bardziej wzmocni jego pozycję, jako najważniejszego punktu przeładunkowego na Bałtyku.

Baltic Hub, wcześniej znany jako DCT Gdańsk, rozpoczął działalność w 2007 roku i ma obecnie zdolność obsługi ok. 3 mln TEU (jednostka miary odpowiadająca wymiarom kontenera 20-stopowego używanego w transporcie) rocznie. Po rozbudowie o Terminal T3, te zdolności zwiększą się do 4,5 mln TEU.

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Przez ponad 50 lat firma zrealizowała tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Od 1995 roku Grupa Budimex notowana jest na warszawskiej GPW, a w 2024 roku firma weszła do indeksu WIG-20 – największych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą m.in: Mostostal Kraków, FBSerwis, BXF Energia, Budimex Kolejnictwo, Budimex Mobility.

rel

Poniżej w galerii - zawinięcie statku Zhen Hua 36 z suwnicami STS do Baltic Hub. Zdjęcia: Budimex

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0571 4.1391
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.5988 4.6918
GBP 5.1274 5.231

Newsletter