Grupa Azoty poinformowała o ponad 33 mln euro dofinansowania z UE na inwestycję realizowaną przez Port Morski Police. Prezes Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski podał, że spółka jest na końcowym etapie rozmów dot. zainwestowania przez inne podmioty w Policach w budowę baz przeładunkowych.
"Jesteśmy na finalnym etapie rozmów z dużymi podmiotami chcącymi zainwestować w nasze tereny, aby wybudować swoje bazy przeładunkowe. Położenie portu (w Policach - PAP) i wybudowanie kolei na jego terenie pozwoli znacząco wpłynąć na koszty transportu surowców dla inwestorów nie tylko z Polski" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Grupy Azoty i prezes Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski.
Azoty Police poinformowały, że jej spółka zależna - Zarząd Morskiego Portu Police otrzymał ponad 33 mln euro dofinansowania z UE na inwestycję realizowaną przez port.
Wyjaśniono, że dofinansowanie z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska zostanie przeznaczone na budowę węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police. Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez Zarząd Morskiego Portu Police to ponad 48,3 mln euro.
Celem inwestycji jest zwiększenie dostępności portu zarówno od strony lądowej, jak i morskiej, a także zwiększenie wydajności przeładunkowej. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwszy kwartał 2028 roku.
Jak podano w komunikacie, inwestycja w polickim porcie realizowana jest wspólnie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, przy czym każda ze stron odpowiada za finansowanie swojej części projektu. W przypadku Zarządu Morskiego Portu Police środki na inwestycję pochodzić będą z funduszy unijnych oraz wkładu własnego. Część inwestycji, leżąca po stronie PKP PLK, sfinansowana zostanie ze środków budżetu państwa.
Aktualnie kolejowe przewozy towarowe odbywają się wyłącznie do stacji Police Chemia, obsługującej Grupę Azoty Police. Dzięki planowanej rozbudowie infrastruktury, po raz pierwszy możliwy będzie bezpośredni kolejowy transport towarów do portu.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji. W skład grupy wchodzą m.in. też: Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty Kędzierzyn, Zakłady Chemiczne Siarkopol.