W dniach 25–27 marca delegacja Hanwha Ocean odwiedziła Stocznię Remontową Nauta S.A. oraz dwie stocznie wchodzące w skład Grupy Remontowa Holding - Gdańską Stocznię „Remontowa” S.A. i stocznię Remontowa Shipbuilding S.A., gdzie omawiano możliwości długoterminowej współpracy w obszarze zielonych technologii oraz usług MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) dla cywilnych i wojennych jednostek morskich.
Podczas wizyt w polskich stoczniach delegacji przewodniczył Sean Seong-Woo Park, wiceprezes Hanwha Ocean odpowiedzialny za program Orka, który podkreślił, że firma jest żywo zainteresowana budowaniem trwałych relacji przemysłowych i technologicznych z polskimi partnerami.
25 marca przedstawiciele Hanwha Ocean spotkali się z zarządem Remontowa Shipbuilding S.A., by omówić możliwości współpracy w zakresie budowy statków cywilnych, rozwoju zielonych technologii oraz transferu kompetencji w obszarze budowy statków cywilnych. W rozmowach wzięli udział eksperci ds. strategii, zakupów, produkcji i serwisu, którzy zaprezentowali szerokie portfolio rozwiązań i potencjalnych obszarów kooperacji.
- Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się początkiem długofalowej współpracy i otworzy nowe możliwości biznesowe – powiedział podczas spotkania prezes stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., Dariusz Jaguszewski.

Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku jest jedną z największych stoczni w Polsce i buduje kompletnie wyposażone, nowoczesne statki, w tym okręty wojenne dla Marynarki Wojennej RP, jak i jednostki różnego typu dla armatorów cywilnych.
Dzień później, delegacja Hanwha Ocean odwiedziła Stocznię Remontową Nauta S.A. w Gdyni. Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy w obszarze budowy okrętów oraz świadczenia usług MRO. Poruszono również temat udziału Hanwha Ocean w programie Orka – pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Polskiej Marynarki Wojennej.
W ramach swojej oferty Hanwha Ocean proponuje okręt podwodny KSS-III Batch 2, wyposażony w baterie litowo-jonowe oraz system AIP (Air Independent Propulsion). Jednostka dysponuje sześcioma wyrzutniami przystosowanymi do wystrzeliwania pocisków manewrujących, torped, pocisków przeciwokrętowych oraz stawiania min. Dodatkowo okręt wyposażony jest w wyrzutnie pionowego startu dla pocisków balistycznych wyposażonych w konwencjonalne głowice bojowe.

Hanwha Ocean deklaruje również gotowość do przekazania technologii w zakresie obsługi serwisowej okrętów podwodnych, co umożliwi polskim stoczniom i zakładom przemysłowym samodzielną i niezależną realizację działań MRO w przyszłości.
- Nauta jest otwarta na współpracę międzynarodową i aktywnie poszukuje partnerstw korzystnych dla obu stron. Cieszymy się z możliwości nawiązania relacji z Hanwha Ocean i liczymy na strategiczną współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu i wymianie technologii – zaznaczyła Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta S.A.
Stocznia Remontowa NAUTA S.A., z siedzibą w Gdyni, to jedna z najstarszych stoczni w Polsce. Łączy bogatą tradycję z nowoczesnym zapleczem technologicznym. Oprócz standardowych remontów realizuje również złożone konwersje i przebudowy jednostek.
W trzecim dniu zaplanowanych wizyt, delegacja z Hanwha Ocean została zapoznana z obiektami Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A., która jest największą stocznią remontową i konwersyjną w Polsce oraz jedną z największych tego typu na świecie.
Każdego roku realizuje ponad 200 projektów remontowych i modernizacyjnych dla jednostek pływających z całego świata – w tym promów pasażerskich i samochodowych, tankowców, kontenerowców, masowców, statków offshore, pogłębiarek, platform wiertniczych oraz okrętów wojennych. Dlatego też jest to kolejny obszar dwustronnej współpracy, który może się przyczynić do rozwoju obu firm.
- Hanwha Ocean deklaruje pełne zaangażowanie we wspieranie rozwoju zdolności Marynarki Wojennej RP poprzez strategiczne partnerstwa z lokalnym przemysłem i stoczniami. Chcemy umacniać współpracę z polskim rządem i partnerami przemysłowymi, wspólnie przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego - podsumował intensywne rozmowy w polskich stoczniach wiceprezes Hanwha Ocean Sean Seong-Woo Park.
Hanwha Ocean rozwija relacje z polskimi firmami. We wrześniu 2024 roku spółka podpisała porozumienie z Grupą WB dotyczące współpracy w zakresie rozwiązań morskich, w tym budowy elementów dla okrętów podwodnych w ramach programu Orka.
Wcześniej firma zawarła umowę z PGZ oraz Babcock International na współpracę w obszarze MRO dla polskiej marynarki wojennej, opierając się na rozbudowanej sieci około 200 koreańskich partnerów przemysłowych.
Hanwha Ocean to globalny lider branży stoczniowej zarówno cywilnej jak i militarnej, znany z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i najwyższej jakości produkcji. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w budowie jednostek klasy premium – od gazowców LNG i supertankowców, przez kontenerowce, po okręty nawodne i podwodne. Jej nowoczesna stocznia w Geoje (Korea Południowa) należy do największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie.
Hanwha Ocean aktywnie kształtuje przyszłość światowego przemysłu morskiego, inwestując w zielone technologie, transformację cyfrową oraz strategiczne partnerstwa międzynarodowe. Firma rozwija m.in. napędy LNG, systemy hybrydowe i ogniwa wodorowe, jednocześnie umacniając swoją obecność w Europie, Azji i obu Amerykach.
rel (Hanwha Ocean)