Offshore

Baltic Power, budująca morską farmę wiatrową na Bałtyku spółka Orlenu i kanadyjskiego Northland Power uruchamia nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków w związku z budową farmy - poinformowała w piątek spółka.

Program jest skierowany do rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze planowanej farmy wiatrowej w latach 2018-2023 i ma związek z wyłączeniem tego obszaru. Jednocześnie Baltic Power przewidział jednorazowe rekompensaty dla armatorów jednostek, z których na tym obszarze łowili wędkarze.

Rozwiązanie to ma charakter przejściowy i będzie obowiązywać do momentu wprowadzenia przepisów regulujących zasady i zakres wypłaty rekompensat między sektorem morskiej energetyki wiatrowej a rybackim. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od wielkości jednostki, a jej wartość wyniesie od 15,2 do 48,7 tys. zł rocznie - poinformowała Baltic Power. Rekompensaty będą wypłacane do czasu zakończenia budowy farmy lub do czasu opublikowania docelowych regulacji przez rząd. W chwili wprowadzenia ministerialnych regulacji, Baltic Power zakończy swój program przejściowy i dostosuje się do nowych przepisów - zaznaczyła spółka.

Jak wyjaśnił członek zarządu Baltic Power Jarosław Broda, spółka prowadzi ostatnie przygotowania do rozpoczęcia w styczniu kampanii instalacyjnej na morzu.

Dlatego - w oczekiwaniu na docelowe rozwiązanie administracyjne, które ureguluje zasady współpracy sektora offshore wind z rybackim – uruchomiliśmy nasz przejściowy system rekompensat dla rybaków. Równocześnie kontynuujemy nasze dotychczasowe zaangażowanie w wypracowanie docelowego rozwiązania dla całej branży – dodał Broda, cytowany w komunikacie spółki.

Nabór wniosków o rekompensaty odbywać się będzie w dwóch turach: listopad 2024 - luty 2025 oraz czerwiec - sierpień 2025. Pierwsza transza obejmie okres od listopada 2024 r. do końca 2025 r. Wnioski o rekompensaty za 2026 r. będą przyjmowane w okresach: listopad 2025 - luty 2026 oraz czerwiec - sierpień 2026.

Angażowaliśmy polskich rybaków i ich statki na etapie przygotowania projektu, a na etapie budowy będą nas wspierać w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu morskiego podczas prac instalacyjnych. Jako odpowiedzialny inwestor, chcemy wyrównywać szanse dla tradycyjnych sektorów gospodarki, jak rybacki – zarówno poprzez rekompensaty, jak i angażowanie do współpracy przedstawicieli lokalnych społeczności – wskazał członek zarządu Baltic Power Jens Poulsen.

Baltic Power zakończyła etap przygotowań do budowy we wrześniu 2023 r., wraz ze zdobyciem pełnego finansowania projektu. Od 2023 r. trwa budowa jej infrastruktury lądowej, a z początkiem roku ruszają rozpoczyna prace instalacyjne na morzu. Farma będzie zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby i zajmie ok. 130 km kw. Budowa ma się zakończyć w 2026 r. Farma będzie miała moc zainstalowaną 1140 MW, na którą się złoży 76 turbin o mocy 15 MW każda.

Zdjęcie ilustracyjne: Port we Władysławowie (Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.2873 4.3739
CHF 4.5753 4.6677
GBP 5.1558 5.26

Newsletter