Offshore

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz w regionie bałtyckim, w Polsce powstanie nowa izba gospodarcza. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), działające od 2010 roku wyłącznie na rzecz polskiego przemysłu offshore wind, powołuje do życia Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW).

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) będzie organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą i reprezentującą przede wszystkim podmioty prowadzące w Polsce działalność w zakresie produkcji komponentów, świadczenia usług, handlu lub budownictwa dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a także inne podmioty zainteresowane rozwojem sektora offshore wind.

PIMEW stanie się kontynuatorką misji podjętej przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), rozwinie jego dorobek oraz rozszerzy funkcje i zadania dotychczas realizowane przez Towarzystwo, a swoją działalność prowadzić będzie w poszerzonym składzie reprezentacji oraz organów statutowych. Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) w kontaktach zagranicznych będzie posługiwała się nazwą w języku angielskim: Polish Offshore Wind Industry Chamber.

"Koncepcja tzw. PTMEW 2.0 zrodziła się w naszych głowach już kilka lat temu, jednak dopiero obecnie rozmiary przede wszystkim krajowego sektora offshore wind uzasadniają w pełni przejście do nowej formuły organizacyjnej" - mówi Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu PTMEW oraz członek Komitetu Założycielskiego PIMEW.

Rola PIMEW w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Wśród istotnych czynników, wpływających na decyzję o powołaniu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) należy wskazać przede wszystkim potrzebę prowadzenia ustrukturyzowanych, intensywnych i ciągłych prac związanych z legislacją, normami branżowymi, wsparciem organizacyjno-strukturalnym oraz konsolidacją sektora na rzecz umacniania pozycji i wszechstronnego wsparcia rozwoju polskich przedsiębiorstw w obliczu intensywnego rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w regionie bałtyckim oraz w pozostałych częściach Europy i świata.

Zadania PIMEW

Zadania PIMEW będą realizowane w sposób komplementarny, na wielu obszarach związanych z rozwojem krajowego sektora morskiej energetyki wiatrowej, promocją local content na rynkach zagranicznych oraz rzecznictwem zbiorowych interesów członków Izby w relacjach z organami władzy RP oraz UE.

"Dotychczas, w formule Towarzystwa udało nam się w miarę dość ograniczonych możliwości, przeforsować i zabezpieczyć w podstawowy sposób na poziomie regulacji krajowych m. in. obowiązkowy dla inwestorów aktywnych na polskim rynku i korzystających z tzw. 'systemu wsparcia' przegląd oferty rodzimego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych, połączony z dialogiem z potencjalnymi dostawcami bądź poddostawcami. Następnym, logicznym krokiem jest m. in. skupienie się na wspieraniu procesu budowania ścisłych relacji na kierunku generalny wykonawca-poddostawca, intensywnej promocji rodzimego przemysłu na rynkach zagranicznych czy wreszcie aktywna działalność na rzecz tworzenia systemowych narzędzi wsparcia dla organicznego rozwoju krajowych dostawców czy np. pomocy w pozyskiwaniu zabezpieczeń kontraktów przez nich zawieranych" - uzupełnia Jakub Budzyński.

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) będzie zatem podejmować wszechstronną współpracę z organami władzy wszystkich szczebli celem inicjowania i opiniowania regulacji prawnych dotyczących sektora morskiej energetyki wiatrowej, warunków i strategicznych kierunków jego rozwoju w Polsce oraz krajach wspólnoty europejskiej.

Ponadto działalność PIMEW będzie promować i wspierać rozwój przedsiębiorstw prowadzących w Polsce sektorową działalność w zakresie produkcji, usług, handlu i budownictwa oraz realizujących swoje kontrakty zarówno na polskich, jak i zagranicznych rynkach offshore wind. Szczególna uwaga poświęcona będzie kwestiom związanymi z opracowywaniem, konsultowaniem i wprowadzaniem norm i standardów branżowych dla całego sektora ze stałym monitorowaniem ich wpływu na dobrostan środowiska naturalnego.

Chcąc zapobiec zjawisku powstawania luki kompetencyjnej, wśród podjętych przez PIMEW działań znajdą się także te na rzecz formalnej i nieformalnej edukacji i kształceniu kadr na wszystkich szczeblach, rozumianych tutaj jako m. in.: konferencje, kursy, seminaria, a także ustanawianie i nadawanie branżowych świadectw, certyfikatów, wyróżnień oraz prowadzenie działalności wydawniczej, a także kontynuacja obecnie realizowanych przez PTMEW działań wspierających kierunkowe kształcenie na szczeblu akademickim.

Bliższych informacji ws. utworzenia Izby udziela Biuro PTMEW pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

rel (PTMEW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter