Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe - poinformował w czwartek Gaz-System.
Jak sprecyzował operator systemu przesyłowego, chodzi o rozliczenie umowy na dofinansowanie prac budowlanych, Gaz-System otrzymał już ostatnią transzę przyznanego dofinansowania, tym samym projekt został zamknięty i pod tym względem całkowicie rozliczony. Wartość dofinansowania dla prac budowlanych wyniosła niemal 215 mln euro.
Prace budowlane przy Baltic Pipe były współfinansowane ze środków UE, z instrumentu CEF, służącego wdrażaniu polityki transeuropejskich sieci energetycznych. Dodatkowo z CEF dofinansowane były zarówno studium wykonalności, jak też prace projektowe i przedinwestycyjne.
Łączna wysokość dotacji na Baltic Pipe wyniosła prawie 267 mln euro. Beneficjentami byli inwestorzy: Energinet i Gaz-System, duński i polski operatorzy przesyłowi gazu.
Jak podkreślił Gaz-System, projekt Baltic Pipe od początku traktowany był jako strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej, poprzez połączenie złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z rynkami gazu w Danii i Polsce.
Uruchomiony jesienią 2022 r. gazociąg Baltic Pipe ma moc przesyłową w kierunku Polski na poziomie 10 mld m sześc. gazu rocznie. Jedynym użytkownikiem jest Orlen, który sprowadza tamtędy gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.