Prace remontowe na moście Cłowym idą zgodnie z harmonogramem. Rozpoczyna się ostatnia faza realizacji inwestycji.
Wykonawca rozpoczął betonowanie płyty pomostu, czyli końcowy etap zespolenia za pomocą sworzni konstrukcji stalowej z betonową. Jednocześnie trwa zasypywanie obu przyczółków, dzięki czemu od przyszłego tygodnia będą mogły się rozpocząć prace bitumiczne na moście i dojazdach. Po robotach nawierzchniowych na przeprawie zostanie zamontowane oświetlenie, a także bariery energochłonne i balustrady. Przywrócenie ruchu na moście Cłowym planowane jest na koniec lipca.
Most Cłowy łączy prawobrzeżną część Szczecina z lewobrzeżną. Zapewnia dojazd do miasta, ale także do portu w Szczecinie. Do wytworzenia konstrukcji nośnej zużyto 822 stali. Ponad 34 tysiące sztuk sworzni zamontowanych zostanie do połączenia go z betonem, którego będzie więcej niż zmieściłoby się do basenu olimpijskiego, bo prawie 2400 metrów sześciennych. Do tego 25 ton farby i 360 ton stali zbrojeniowej.
Wyburzone elementy starego mostu Cłowego ważyły ponad 9700 ton, co można porównać do ciężaru 217 czołgów.
Elementy mostu zostały wykonane przez konsorcjum Vistal Gdynia SA oraz Vistal Infrastructure Sp. z o.o. Stalową konstrukcję przęseł mostu, którą wytworzono z 24 segmentów i połączono w Gdyni w dwa o wymiarach 14 x 100 metrów, przetransportowano 10 maja do Szczecina.
Czytaj także: Przęsła mostu z Vistalu do Szczecina [VIDEO]
Poniżej film prezentujący transport konstrukcji stalowych przęseł mostu wykonanych przez konsorcjum Vistal Gdynia SA oraz Vistal Infrastructure Sp. z o.o.
rel (ZDiTM w Szczecinie), AL
Video: VISTAL Gdynia SA
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.