Stocznie, Statki

Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Agencji Uzbrojenia MON zaktualizowane przemysłowe studium wykonalności oraz projekt wstępny fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa. Okręty mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z firmami brytyjskimi.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wraz z końcem listopada Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało do Agencji Uzbrojenia MON Zaktualizowane Przemysłowe Studium Wykonalności oraz Projekt Wstępny fregat Miecznik. Zawierająca kilka tysięcy stron dokumentacja przedstawia kompleksowy plan realizacji Programu Miecznik zarówno w aspekcie technicznym, jak i zarządczym - podała PGZ. Zaznaczyła, że dokumenty są "kluczową dokumentacją do finalizacji kolejnego etapu programu".

Tempo prac w realizacji strategicznych projektów Grupy, takich jak Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, Narew czy Miecznik jest najlepszym potwierdzeniem naszego zaangażowania w modernizację Sił Zbrojnych RP – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek. - Ambitnie podchodzimy do harmonogramów i w przypadku wielozadaniowych fregat dążymy do tego, żeby w dwa lata od podpisania kontraktu przejść do palenia blach pod pierwsze sekcje okrętu – dodał.

Na podstawie dokumentów przekazanych Agencji Uzbrojenia ma zostać wynegocjowana finalna konfiguracja okrętów.

Zatwierdzenie aktualizacji założeń taktyczno-technicznych dla tych jednostek będzie kamieniem milowym dla fazy przygotowawczej projektu, otwierającym drogę do rozpoczęcia procesu produkcyjnego w połowie 2023 roku – zaznaczyła PGZ.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą PGZ S.A. oraz stocznie PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding SA. W projekcie uczestniczą firmy z Wielkiej Brytanii: Babcock International, która dostarcza projekt platformy bazujący na fregacie Arrowhead 140, Thales UK odpowiedzialna za dostawę zintegrowanego systemu walki oraz MBDA UK - dostawca systemu obrony powietrznej, który zostanie zamontowany na fregatach.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Okręty mają zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Pierwszy okręt ma zostać zbudowany do czerwca 2028 r., drugi do 2033, trzeci nie później niż w sierpniu 2034. Zgodnie z harmonogramem budowa okrętów ma się rozpocząć w 2023 roku. 

brw/ mok/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.2873 4.3739
CHF 4.5753 4.6677
GBP 5.1558 5.26

Newsletter