Rząd hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Galicja ogłosił w środę trzydniową żałobę z powodu katastrofy pochodzącego z tego regionu statku rybackiego “Vila de Titanxo”. Jednostka z 24 osobami na pokładzie z nieznanych dotąd przyczyn zatonęła we wtorek u brzegów kanadyjskiej wyspy Nowa Fundlandia.
Do środowego popołudnia potwierdzono, że śmierć poniosło 10 osób, a 11 jest poszukiwanych. Eksperci ds. ratownictwa morskiego twierdzą, że szanse na wyłowienie żywych osób z zimnych wód otaczających Nową Fundlandię są znikome.
Rząd Hiszpanii poinformował, że wśród trzech uratowanych członków załogi są dwaj Hiszpanie, w tym właściciel jednostki, oraz obywatel Ghany.
W najnowszych komunikatach sprecyzowano, że na statku w chwili katastrofy znajdowały się 24 osoby, a nie 22, jak pierwotnie przypuszczano. Szesnastu członków załogi stanowili Hiszpanie, pięciu Peruwiańczycy, trzech - obywatele Ghany.
Media podają, że do tragedii doszło podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Według jednej z hipotez do zatonięcia jednostki, wyprodukowanej w 2004 r., mogła przyczynić się bardzo wysoka fala oceaniczna.
Marcin Zatyka
Fot.: Grupo Nores
sala nr 211, bud. U
Posiedzenie będzie prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość
Rozpatrzenie informacji na temat negocjacji rządu RP z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za obecne i przyszłe zakazy połowu ryb
– referuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ustka.naszemiasto.pl/pomorze-wystartowal-program-liczenia-dorsza-na-poludniowym/ar/c8-6805773
- (…) w ramach zmiany PO RYBY 2014-2020 (ver. 7.0) zaplanowano(…) zwiększenie alokacji działania „ Zbieranie utraconych narzędzi połowowych odpadów morskich” o kwotę 12 000 000,00 euro. Zmiana ta aktualnie jest uzgadniana z KE.
Czy znowu lwią część funduszy przeznaczonych na zbieranie utraconych narzędzi połowowych otrzyma prywatna „zielona” firma biznesowa powołana specjalnie, aby uwiarygadniać tego typu działania ?
Czy znowu lwią część funduszy przeznaczonych na zbieranie utraconych narzędzi połowowych otrzymają zarządy „ organizacji producentów ryb” tylko za to, że zgromadzą odpowiednie grono zainteresowanych i w ich imieniu złożą wnioski w ARiMR ?
- (…) Podkreślić należy jednak, że wypłata rekompensat za obecne i przyszłe zakazy połowy ryb, ustanawianymi rozporządzeniem Rady UE , jest niemożliwa w świetle przepisów z zakresu WPRyb.
sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=38E8790DB89BD022C12587DC003ECB97
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.