We wtorek rano u brzegów atlantyckiej wyspy Nowa Fundlandia, na wschodzie Kanady, zatonął hiszpański statek rybacki. Dotychczas, jak twierdzą media i władze Hiszpanii, udało się uratować jedynie trzech członków załogi.
Według portalu "El Diario" służby ratownicze twierdzą, że szanse na wyłowienie żywych członków załogi statku Vila de Pitanxo (nr IMO 9098244; zbudowany w 2004 r.; GT 825, nośność 1120 t) są niewielkie z powodu niskiej temperatury wody u brzegów Nowej Fundlandii.
Zgony wśród członków załogi statku potwierdziła w popołudniowym komunikacie Maica Larriba z przedstawicielstwa rządu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie, z którego pochodzi zatopiona jednostka.
Według madryckiej rozgłośni Cadena Ser do tragicznego zdarzenia doszło o godz. 6.00 czasu hiszpańskiego, a na jednostce znajdowały się wówczas 22 osoby: dwunastu Hiszpanów, ośmiu Peruwiańczyków i dwóch obywateli Ghany.
Rozgłośnia, cytując Larribę wskazała, że trzech dotychczas uratowanych członków załogi ma objawy hipotermii.
Według Larriby do zatonięcia hiszpańskiej jednostki, skonstruowanej w 2004 r., doszło przy “bardzo złych” warunkach atmosferycznych.
Marcin Zatyka
Polska chce renegocjować Program Operacyjny Ryby 2014-2020. - Nie jest on dostosowany do potrzeb rybołówstwa, do potrzeb infrastrukturalnych, na pewno chcielibyśmy przesunięcia środków i przeznaczenia większych kwot na inwestycje - wyjaśnił Gróbarczyk. - Jest to element żmudnych negocjacji z KE, ale (...) przesłałem odpowiednie pismo do komisarza (komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella - PAP) o rozpoczęcie negocjacji ws. zmiany Programu Operacyjnego – dodał. W ramach Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 710 mln euro.
Polska koncepcja zmiany strategii dotyczącej Morza Bałtyckiego zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych.
Przewidziana przez departament rybołówstwa w tym działaniu kwota dla polskich rybaków wynosi - 0.00 złotych
Sprawa została już zgłoszona do premiera Morawieckiego i premiera Kaczyńskiego
„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.
„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.