Już w najbliższą sobotę 27 lipca Fundacja WWF Polska oraz Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na kolejny Dzień Ryby w Helu. W wydarzeniu będzie można wziąć udział od 11:00 do 17:00 w Parku Wydmowym przy małej plaży w Helu.
Także w tym roku, na wszystkich uczestników wydarzenia czekać będzie punkt edukacyjny WWF Polska oraz stoisko wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF.
Bohaterami tegorocznego Dnia Ryby będą bałtyckie babki - przedstawicielki gatunku babek żyjące w Morzu Bałtyckim. Rodzime bałtyckie babki są wyjątkowe nie tylko ze względu na to, że dzielą z nami swój dom. Stanowią też istotny element ekosystemu bałtyckiego i pokarm dla wielu, także chronionych, gatunków ryb. W bałtyckiej rodzinie babek jest też czarna owca - inwazyjna babka bycza, którą odkryto w Zatoce Gdańskiej w 1990 roku, a która dotarła aż do Bałtyku najprawdopodobniej w zbiornikach wód balastowych statków.
Bałtyk to nie tylko nasze babki. Wszyscy uczestnicy Dnia Ryby będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tą okazję przez organizatorów i partnerów grach edukacyjnych i aktywnościach na temat roli ryb i innych morskich organizmów w świecie przyrody. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje!
Fundacja WWF Polska zaprasza na swoje stanowisko, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o kondycji Morza Bałtyckiego oraz zrównoważonym rybołówstwie i konsumpcji produktów rybnych. Każda osoba odwiedzająca stoisko otrzyma Poradnik Rybny WWF “Jaka ryba na obiad?”, który pomaga w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Już ponad 90% zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. To Unia Europejska jest największym importerem ryb i owoców morza, z których ponad 50% pochodzi z krajów rozwijających się. 800 milionów ludzi na świecie zależnych jest od rybołówstwa jako źródła utrzymania i pożywienia. To my, Europejczycy, przez nasze wybory konsumenckie decydujemy o przyszłości tych ludzi i środowiska, w którym żyją. Aby zachować zasoby mórz i oceanów, niezbędne jest przejście na zrównoważone rybołówstwo.
Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF opowiedzą o swojej codziennej, pełnej pasji pracy, jak również o ssakach i ptakach morskich, które zamieszkują wybrzeże. Odwiedzający stoisko będą mogli wziąć udział w ciekawych grach i aktywnościach dla całej rodziny i poznać zasady postępowania w sytuacji kiedy na plaży pojawiają się foki.
rel (WWF PPolska)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.