Prawo, polityka

We wtorek Komisja Spraw Zagranicznych przesłuchała Dubravkę Šuicę, kandydatkę z Chorwacji na stanowisko komisarza ds. Morza Śródziemnego.

W swoim przemówieniu wstępnym, Dubravka Šuica podkreśliła znaczenie regionu Morza Śródziemnego dla Europy. Wskazała na rosnące wpływy Rosji i Chin, potrzebę pracy nad inicjatywą współpracy trans-śródziemnomorskiej dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy, konieczność ochrony środowiska oraz potrzebę zarządzania migracją.

- Region znajduje się na rozdrożu w kwestiach pokoju i bezpieczeństwa, a UE musi wyraźnie pokazać, że jest jego pierwszym wyborem jako partnera przy rozwiązywaniu problemów demokratycznych, wyzwań związanych ze zmianami klimatu i problemów gospodarczych – stwierdziła, dodając, że jednym z jej priorytetów będzie nowy Pakt dla Morza Śródziemnego, który ma być „partnerstwem równych stron”.

Odnosząc się do Bliskiego Wschodu, Šuica oznajmiła, że konieczna jest nowa strategia dla tego regionu, która będzie wspierać rozwiązanie dwupaństwowe, wspierać Autonomię Palestyńską w jej reformach i przyczyniać się do przyniesienia pokoju Libanowi. Šuica podkreśliła także swoje zaangażowanie w zacieśnianie współpracy z krajami Zatoki Perskiej oraz pracę nad strategicznymi partnerstwami z każdym z sześciu państw tego regionu.

Partnerstwa strategiczne, Palestyna, umowy migracyjne

Europosłowie pytali kandydatkę na komisarza, w jaki sposób planuje uczynić UE silniejszym aktorem na Bliskim Wschodzie i w regionie południowym, jakie inicjatywy zamierza rozpocząć i czy będzie dążyć do zawierania większej liczby umów o strategicznym partnerstwie podobnych do tych, które UE zawarła już z Egiptem i Tunezją.

W odpowiedzi kandydatka poinformowała, że natychmiast przystąpi do przygotowania nowego Paktu dla Morza Śródziemnego, obejmującego porozumienia z krajami podobne do tych z Tunezją i Egiptem, a także zwiększenie powiązań handlowych i biznesowych z tymi państwami.

Dubravka Šuica zaznaczyła, że Europa jest obecnie dużym płatnikiem, ale nie dużym graczem w regionie, i że „chcemy to zmienić”. Podkreśliła również, że negocjacje w sprawie umowy o strategicznym partnerstwie UE z Jordanią już trwają, wyrażając nadzieję na zawarcie podobnej umowy z Marokiem.

Członkowie parlamentu pytali również kandydatkę na komisarza, w jaki sposób zamierza podejść do drażliwej kwestii UNRWA, Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie, w kontekście niedawnej decyzji Izraela o zakazie działalności tej agencji.

Šuica odpowiedziała, że jeśli zostanie zatwierdzona, będzie kontynuować finansowanie zarówno Autonomii Palestyńskiej, jak i UNRWA. Wyraziła także jasne stanowisko, że UE będzie nadal wspierać i wzmacniać Autonomię Palestyńską jako głównego partnera palestyńskiego w procesie budowy przyszłego państwa.

Wśród innych kwestii poruszonych przez europosłów znalazły się pytania o plany pani Šuicy dotyczące walki z nielegalną migracją, realizacji przymusowych powrotów oraz reagowania na prowokacje i naruszenia prawa międzynarodowego przez Turcję we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Odpowiadając na pytanie, jak planuje egzekwować klauzule dotyczące praw człowieka w umowach migracyjnych z krajami trzecimi, kandydatka na komisarza podkreśliła swoje zaangażowanie w kwestie praw człowieka i rządów prawa, zaznaczając, że „wszystkie nasze umowy zawierają klauzule ochrony praw człowieka” oraz „istnieją mechanizmy monitorowania ich przestrzegania”.

Dalsze kroki

Na podstawie rekomendacji komisji, Konferencja Przewodniczących (przewodnicząca PE Metsola oraz przewodniczący grup politycznych) ma przeprowadzić ostateczną ocenę i ogłosić zamknięcie przesłuchań w dniu 21 listopada. Po ogłoszeniu zamknięcia wszystkich przesłuchań przez Konferencję Przewodniczących opublikowane zostaną pisma z oceną.

Głosowanie zatwierdzające pełen skład Komisji Europejskiej (zwykłą większością głosów, w głosowaniu imiennym) jest obecnie zaplanowane na sesję plenarną w Strasburgu w dniach 25-28 listopada.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9564 4.0364
EUR 4.3147 4.4019
CHF 4.5838 4.6764
GBP 5.1464 5.2504

Newsletter