6 listopada br., tuż po ogłoszeniu wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych, na antenie Radia Gdańsk w audycji Ludzie i Pieniądze, redaktor Iwona Wysocka rozmawiała z ekspertami z branży morskiej, m.in. o wpływie tych wyborów na polski przemysł stoczniowy i morską energetykę wiatrową.
Gośćmi audycji byli Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE oraz Jakub Budzyński, prezes Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej. Eksperci zgodzili się, że Europa zyskała silnego - choć kontrowersyjnego w wielu aspektach - sojusznika w walce z dotowaną chińską produkcją zalewającą świat i niszczącą wytwórczość w wielu krajach: w tym przemysł stoczniowy i firmy produkujące na rzecz morskich farm wiatrowych.
Podkreślili jednak, że będąc częścią konkurencyjnego wobec USA organizmu gospodarczego jakim jest UE, powinniśmy być też świadomi rozbieżności między nami i starać się na chłodno dbać o nasze, polskie interesy.
Według Ireneusza Karaśkiewicza można mieć nadzieję, że nowo wybrany amerykański prezydent będzie sojusznikiem w walce z dotowaną w Chinach produkcją statków.
– Jednym z takich proponowanych rozwiązań jest ustanowienie opłat portowych na statki wyprodukowane w chińskich stoczniach. Z tego punktu widzenia głównym problemem europejskiego przemysłu stoczniowego jest dotowana produkcja chińska. Można zatem żywić nadzieję, że tutaj będziemy mieli sprzymierzeńca – mówi przedstawiciel ZP FORUM OKRĘTOWE.
– Musimy się bardzo martwić o ekspansję chińską na rynek europejski. Ona trwa. To jest stary, chiński styl – powolutku, tylnymi drzwiami, spokojnie, bez nadmiernie agresywnych ruchów, natomiast efektywnie – dodaje Jakub Budzyński.
Chińskie dotacje w przemyśle są sposobem na zwiększenie konkurencyjności i przejmowanie zagranicznych rynków.
Całej audycji można wysłuchać pod linkiem:
Trump wraca do Białego Domu. Eksperci liczą na jego wsparcie w walce z chińskimi dotacjami
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.