Prawo, polityka

Nie widzimy żadnych zagrożeń dla harmonogramu budowy i całego procesu inwestycyjnego elektrowni jądrowej w Polsce - przekazał w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W jego ocenie transformacja z węgla do atomu jest kluczowa, aby zachować konkurencyjność polskich firm.

Podczas odbywającego się w poniedziałek 10. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka zwrócił uwagę, że Polska odchodzi od importu paliw kopalnych. "Jeżeli ktoś mówi, że stawiamy na odnawialne źródła energii, a one są "pogodozależne", to wolę być "pogodozależny", niż być uzależnionym od importu paliw kopalnych od państw niedemokratycznych, czy Federacji Rosyjskiej" - powiedział.

- Jeżeli w strategii bezpieczeństwa energetycznego Federacji Rosyjskiej z 2017 roku jest zapisane, że gospodarka niskoemisyjna, jej rozwój i stawianie na atom jest zagrożeniem dla interesów Federacji Rosyjskiej i bezpieczeństwem tego państwa, to jest to dla nas najlepszy dowód na to, żeby w tym kierunku iść - powiedział Motyka.

Dodał, że rząd nie widzi żadnych zagrożeń dla harmonogramu budowy i całego procesu inwestycyjnego elektrowni jądrowej w Polsce. "Ten proces nie jest zagrożony" - zapewnił.

W ocenie wiceszefa MKiŚ transformacja z węgla do atomu jest kluczowa, aby zachować konkurencyjność polskich firm. Dodał, że budowa elektrowni jądrowej "to kluczowy projekt z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i geopolityki".

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem.

Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ministerstwo klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami ze strony rządu, pierwszy beton jądrowy pod pierwszy blok ma zostać wylany w 2028 r., a jego budowa ukończona w 2035 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter