W poniedziałkowy wieczór Komisja Transportu i Turystyki przesłuchała Apostolosa Tzitzikostasa, greckiego kandydata na stanowisko komisarza ds. transportu zrównoważonego i turystyki.
Konkurencyjny transport, który szanuje środowisko
W swoim wstępnym wystąpieniu Apostolos Tzitzikostas podkreślił, że jeśli zostanie wybrany na komisarza ds. zrównoważonego transportu i turystyki, skoncentruje się na zwiększeniu konkurencyjności sektora transportu w Unii Europejskiej (UE), przestrzeganiu uzgodnionego harmonogramu jego zielonej i cyfrowej transformacji, ukończeniu sieci Trans-European Transport (TEN-T) w ustalonych terminach, poprawie bezpieczeństwa transportu oraz zapewnieniu egzekwowania obowiązujących przepisów UE.
Aby promować rozwiązania dotyczące dekarbonizacji transportu, takie jak produkcja zrównoważonych paliw i rozwój infrastruktury ładowania, zobowiązał się do przedstawienia planu inwestycyjnego w zrównoważony transport w 2025 roku. W kwestii konkurencyjności obiecał opracowanie planu działań przemysłowych dla sektora motoryzacyjnego UE.
W zakresie zmiany środków transportu, kandydat na komisarza zapowiedział przedstawienie planu połączenia stolic UE i dużych miast koleją dużych prędkości, w tym pociągami nocnymi. Ponadto, kandydat Tzitzikostas zobowiązał się do przedstawienia jednolitej opcji rezerwacji i biletowania w systemie kolejowym w pierwszym roku swojego mandatu.
Odnośnie turystyki, powiedział, że UE musi utrzymać pozycję numer jeden w światowym rankingu destynacji. Zobowiązał się do opracowania strategii dla zrównoważonej turystyki, aby wspierać branżę i dbać o dobrobyt lokalnych społeczności.
Europejskie rozwiązania, warunki pracy, zmiana środków transportu
Kilku posłów do Parlamentu Europejskiego poprosiło kandydata na komisarza o wsparcie sektora transportu i turystyki w UE oraz o poszukiwanie rozwiązań na poziomie unijnym. Ograniczenie biurokracji, mniejsze wymagania w zakresie raportowania oraz wstrzymanie nowych propozycji bez przeprowadzenia oceny wpływu to niektóre z wymagań przedstawionych przez posłów Tzitzikostasowi.
Posłowie zadali również pytania dotyczące warunków pracy w sektorze transportu, zwłaszcza w lotnictwie i transporcie morskim, i uzyskali zobowiązanie od pana Tzitzikostasa do przeprowadzenia kompleksowej oceny sytuacji w tej dziedzinie w ciągu pierwszych 100 dni jego kadencji.
Posłowie zapytali ponadto greckiego kandydata na komisarza o przegląd przepisów dotyczących usług lotniczych i praw pasażerów, zmianę środków transportu z drogowego na kolejowy, konkretne propozycje dotyczące promowania pociągów dużych prędkości i nocnych, rozwój czystych flot korporacyjnych oraz dodatkowe środki na zapewnienie bezpieczeństwa transportu.
Apostolos Tzitzikostas pytano również o konkretne działania na rzecz uratowania przemysłu motoryzacyjnego UE, potrzebne wsparcie finansowe na ukończenie sieci TEN-T oraz plany zapewnienia bezpieczeństwa morskiego i rozbicia floty cieni Rosji.
Dalsze kroki
Na podstawie zaleceń komisji, Konferencja Przewodniczących (przewodnicząca PE Metsola oraz przewodniczący grup politycznych) przeprowadzi ostateczną ocenę i ogłosi zamknięcie przesłuchań 21 listopada. Po ogłoszeniu zamknięcia wszystkich przesłuchań przez Konferencję Przewodniczących opublikowane zostaną listy oceniające.
Głosowanie posłów do PE nad pełnym składem Komisji (większością oddanych głosów, w trybie imiennym) planowane jest obecnie na sesję plenarną w Strasburgu w dniach 25–28 listopada.
Źródło: LEW