Prawo, polityka

IMO potwierdziło, iż konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami wchodzi w życie z dniem 8 września 2017 r.

52 państwa członkowskie, które przystąpiły do podpisania Traktatu, osiągnęły łącznie 35,1441% tonażu światowej floty, tym samym podpisanie dokumentu i określenie jego wejście w życie stały się faktem. Konwencja przewiduje wejście w życie przepisów w 12 miesięcy po jej ratyfikacji przez państwo, którego tonaż dopełnił lub przekroczył 35% tonażu światowego.

Czy Polska gospodarka morska jest przygotowana do wdrożenia nowych regulacji?

Według wielu opracowań naukowych przemysł żeglugowy odpowiada rocznie za transfer ponad dziesięciu miliardów ton wód balastowych. Wraz z wejściem w życie konwencji, którą specjaliści branży morskiej postrzegają za konwencję istotną dla zachowania istniejących ekosystemów morskich, zmniejszy się ilość szkodliwych morskich zwierząt wodnych i roślin, wirusów, bakterii, itp. wprowadzanych do środowiska lokalnego.

Konwencja nakłada na wszystkie statki obowiązek zastosowania planów zarządzania wodą balastową. Wdrożenie postanowień konwencji skutkuje potrzebą podjęcia działań również przez stocznie, porty, urzędy morskie, przemysł pracujący na rzecz okrętownictwa.

Zadaniem seminarium jest stworzenie platformy do bezpośredniej wymiany informacji na temat Konwencji, przedstawienia wyzwań i możliwości stawianych stoczni i armatorom, oczekiwań i wymagań ze strony administracji urzędów morskich i towarzystw klasyfikacyjnych, pomysłów i rozwiązań odpowiednich dla polskich warunków.

Polski Rejestr Statków SA zaprasza do udziału w organizowanych we współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej i jej Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym seminariach: Wody balastowe - edycja pomorska w Gdańsku, honorowy patronat Urzędu Morskiego w Gdyni, i Wody balastowe - edycja zachodniopomorska w Szczecinie, honorowy patronat Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Szczegóły dotyczące seminarium w Gdańsku i w Szczecinie są dostępne tutaj >>>

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1167 4.1999
EUR 4.227 4.3124
CHF 4.4964 4.5872
GBP 5.0044 5.1056

Newsletter