Inne

We wtorek 8 października 2019 w siedzibie DNV-GL w Gdyni odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie Zespołu Roboczego ds. Badań Innowacji i Rozwoju Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE.

Podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Członków Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, dyrektor biura Ireneusz Karaśkiewicz przedstawił przykłady tego jak są zorganizowane odpowiedniki FORUM OKRĘTOWEGO w innych krajach europejskich, w tym SEA Europe, którego FORUM OKRĘTOWE jest członkiem.

- Organizacje te mają w swojej strukturze tzw. Zespoły Robocze (Working Groups), obejmujących obszary działania, które są przedmiotem szczególnego zainteresowania poszczególnych członków danej organizacji. Są one tak naprawdę istotą aktywności tychże organizacji, w których jej członkowie mają bezpośredni biznesowy i materialny interes w łączeniu się w Zespoły Robocze. Obszar działania takiego Zespołu może być zdefiniowany dowolnie – celem jest uzyskanie korzyści biznesowych poprzez współpracę i bliższe kontakty jego uczestników. Przeorganizujemy się podobnie do tych organizacji, a zaczniemy od powołania Zespołu Roboczego ds. Badań, Innowacji i Rozwoju – powiedział dyrektor Biura Ireneusz Karaśkiewicz.

HORYZONT EUROPA – około 100 mld EUR na stole

- W tej chwili trwają negocjacje budżetowe programu HORYZONT EUROPA – nowego unijnego programu na rzecz badań i innowacji. Na stole leży ok. 100 mld EUR – kwota, której struktura podziału jest obecnie przedmiotem negocjacji. Uczestniczy w nich Zespół Roboczy SEA Europe (Working Group – Research, Development, Innovation), który walczy o to, by wykroić jak największy kawałek z tego tortu dla przemysłu okrętowego. Negocjuje we współpracy z organizacjami krajowymi, zrzeszonymi w SEA Europe, w tym FORUM OKRĘTOWYM – mówi Ireneusz Karaśkiewicz.

Jak dalej tłumaczy, horyzontalna struktura kończącego się programu unijnego HORYZONT 2020 była bardzo niekorzystna dla przemysłu okrętowego, gdyż w ogólnej kwocie budżetu na badania i innowacje, nasza branża była jedną z wielu w kolejce do tego samego koszyka.

W nadchodzącej perspektywie budżetowej, gra toczy się o to, by miał on podział nie horyzontalny, ale sektorowy, z określoną kwotą przeznaczoną dla przemysłu okrętowego. Negocjacje toczą się pomiędzy Komisją Europejską, a krajami członkowskimi UE, zanim zostaną przedstawione do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu. W Polsce są one przedmiotem kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- SEA Europe zgłosiło program zwany „Zero-emission waterborne transport”, na który uzyskałem w czerwcu poparcie przedstawiciela polskiego rządu w negocjacjach, potwierdzone również na wrześniowym spotkaniu tzw. „Shadow Committee” (spotkanie pomiędzy Komisją Europejską i przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE). Rząd polski potwierdził że bezemisyjny transport wodny jest jednym z najważniejszych dla niego priorytetów, co bardzo wzmocniło pozycję negocjacyjną SEA Europe. Negocjacje te nie są jeszcze zakończone, natomiast wchodzą one w decydującą fazę. Są one niezwykle twarde, działają lobby różnych sektorów gospodarki, mocno ze sobą konkurujące – dodaje Karaśkiewicz.

Jak mówi, w przeszłości, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, nasza aktywność w tym obszarze była bardzo mała, o czym wspominał Sekretarz Generalny SEA Europe Christophe Tytgat w trakcie czerwcowego spotkania z członkami FORUM OKRĘTOWEGO.

- Obecnie to zmieniamy i wchodzimy do gry o pieniądze, które są potrzebne polskim firmom, jeżeli chcemy utrzymać naszą konkurencyjną pozycję – deklaruje dyrektor biuro FORUM OKRĘTOWEGO.

Zespół Roboczy ds. Badań, Innowacji i Rozwoju FORUM OKRĘTOWEGO

Jak informuje Ireneusz Karaśkiewicz: - W chwili obecnej przystępujemy do utworzenia Zespołu Roboczego ds. Badań, Innowacji i Rozwoju FORUM OKRĘTOWEGO. Cel i zakres działalności tego zespołu wyglądałby następująco: identyfikacja obszarów, w których członkowie FORUM OKRĘTOWEGO mogliby zwiększyć swoją konkurencyjność poprzez pozyskiwanie środków na badania i innowacje, przygotowanie agendy badawczej dla przyszłych programów sektorowych, formowanie konsorcjów spośród członków FORUM OKRĘTOWEGO w celu uczestnictwa w europejskich lub krajowych projektach, wspólny z SEA Europe udział w lobbowaniu na rzecz rozwoju przemysłu okrętowego w programach unijnych skierowanych na badania i innowacje oraz wspomaganie SEA Europe w negocjacjach nowego programu Unii Europejskiej HORYZONT EUROPA finansującego badania naukowe i innowacje.

- Gra toczy się o duże pieniądze potrzebne do rozwoju i unowocześnienia naszej branży – podkreśla dyrektor biura FORUM OKRĘTOWEGO.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter