Inne

Dzisiaj, w środę, 9 sierpnia przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej zbiórki załogi historycznego niszczyciela. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar wypadku.

Od uroczystej zbiórki załogi do podniesienia bandery rozpoczęły się obchody upamiętniające siedmiu marynarzy, którzy ponieśli śmierć na skutek wybuchu kotła parowego na ORP Błyskawica. Następnie w Salonie Kaprów odbyła się prelekcja przedstawiająca okoliczności wypadku, jego następstwa i skutki. Były także wspólne wspomnienia członków rodzin osób, które zginęły w wyniku wypadku oraz ówczesnej załogi uczestniczącej w akcji ratowniczej. Około południa, na wodach Zatoki Gdańskiej, w miejscu tragedii sprzed 50 lat, z pokładu okrętu ORP Wodnik, uczestnicy obchodów złożyli wieńce ku czci zmarłych marynarzy.

"Stanęliśmy dzisiaj, w tak licznym gronie, na pokładzie ORP Wodnik, aby uczcić pamięć siedmiu członków załogi niszczyciela ORP Błyskawica, którzy w tym miejscu Zatoki Gdańskiej ponieśli tragiczną i okrutną w swojej wymowie, nawet jak na żołnierza, śmierć" - tymi słowami do zebranych byłych członków załogi i ich rodzin zwrócił się dowódca ORP Błyskawica, kmdr por. Walter Jarosz. "(...) Pomimo upływu 50 lat, pamięć o tamtych wydarzeniach nie została zatarta i trwać będzie dalej, bo marynarze nigdy nie zapominają o marynarzach, bo naszą pamięć konserwuje morska sól i jedność ludzi morza" - dodał. Uroczystości zakończyła msza święta w intencji członków załogi ORP Błyskawica, którzy zginęli tragicznie w czasie wykonywania zadań służbowych w dniu 9 sierpnia 1967 roku.

Rano, 9 sierpnia 1967 roku, podczas wykonywania zadań na morzu, doszło do pęknięcia rurociągu parowego w kotłowni ORP Błyskawica. Para pod wysokim ciśnieniem wydostała się na zewnątrz. Zaalarmowana załoga szybko odcięła dopływ paliwa i rozpoczęła akcję ratowniczą. Otwarte zostały włazy kotłowni i w celu ostudzenia zaczęto polewać ją wodą. Bezpośrednio w skutek wypadku śmierć poniosło czterech marynarzy, trzech kolejnych zostało ciężko poparzonych. Jeszcze na pokładzie okrętu poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy i rozpoczęto ewakuację. Mimo szybko przeprowadzonej akcji ratunkowej, w skutek odniesionych oparzeń jeden z ewakuowanych zmarł w drodze do szpitala, a dwóch pozostałych już w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie. W wyniku wypadku śmierć poniosło siedmiu członków załogi niszczyciela: ppor. mar. Jerzy Malinowski, bsmt Ignacy Kondrat, bsmt Kazimierz Marulewski, st. mar. Roman Jurczyga, st. mar. Stefan Kowalczyk, st. mar. Stefan Lepczyński i st. mar. Edward Stachniuk. Wszyscy zostali pośmiertnie odznaczeni: ppor. mar. Jerzy Malinowski Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast podoficerowie i marynarze Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz zostali awansowani na kolejny stopień wojskowy. Nazwiska ich wszystkich widnieją dzisiaj na śródokręciu ORP Błyskawica, wyryte na mosiężnej tabliczce.

Powstałe na skutek wybuchu zniszczenia dyskwalifikowały niszczyciel z dalszej eksploatacji. Jednostka nie nadawała się już do remontu. Została przeholowana do świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, gdzie załodze powierzono zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej. Ostatecznie, wycofana ze służby ORP Błyskawica, w 1974 roku zastąpiła ORP Burza i od tamtego czasu jako okręt-muzeum stanowi wizytówkę Gdyni.

rel (3. Flotylla Okrętów) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1055 4.1885
EUR 4.2304 4.3158
CHF 4.5143 4.6055
GBP 5.0895 5.1923

Newsletter