Aż 10 Błękitnych Flag będzie powiewało w zbliżającym się sezonie na gdańskich plażach oraz przystaniach żeglarskich.
To duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą. Międzynarodowe wyróżnienie jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.
Charakterystyczne flagi zawisną w sezonie 2017 na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Oprócz nich, Błękitną Flagę otrzymały również cztery przystanie: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Tamka oraz po raz pierwszy Sienna Grobla.
- Zbliżający się sezon letni będzie kolejnym, podczas którego Gdańsk będzie z dumą eksponował Błękitną Flagę na aż dziesięciu obiektach. Procentują nasze sukcesywne działania związane z podnoszeniem jakości i bezpieczeństwa wypoczynku na plaży oraz w gdańskich portach żeglarskich. Uczestniczymy w tym prestiżowym programie od jedenastu lat. Jesteśmy dumni, że nasze wysiłki po raz kolejny zostały docenione przez międzynarodowe jury. Zapraszamy do odpoczynku nad wodą w Gdańsku! - zachęca Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który administruje plażami i marinami.
Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:
- Jakości wody;
- Działań na rzecz edukacji ekologicznej;
- Zarządzania środowiskowego;
- Bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.
Błękitna Flaga (Blue Flag) jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education - FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.
Na sezon 2017 Międzynarodowe Jury przyznało Błękitna Flagi dla 4286 obiektów z 47 krajów, w tym 3574 kąpielisk, 662 mariny i 50 łodzi turystycznych. W Polsce przyznano dla 39 obiektów, w tym 31 kąpielisk i 8 marin. Dzięki ujednoliconym, międzynarodowym kryteriom możliwe jest osiągnięcie w skali globalnej wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska oraz dbanie o odpowiedzialny rozwój.
rel (Gdański Ośrodek Sportu)