W dniach 20-24 marca br. w Singapurze odbyła się misja gospodarcza z Polski. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Jej głównym celem było rozpoznanie tamtejszego rynku pod kątem potencjalnej przyszłej współpracy.
Misję podzielono na cztery branżowe obszary tematyczne, takie jak innowacje (start-upy), transport i logistyka, budownictwo, inwestycje i handel artykułami rolno-spożywczymi.
ZMPSiŚ SA był uczestnikiem panelu poświęconego transportowi i logistyce. W trakcie licznych spotkań biznesowych z lokalnymi przedsiębiorcami, reprezentantami instytucji finansowych i agencji rządowych oraz Zarządem Portu w Singapurze zaprezentowano ofertę i potencjał portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dyskutowano również o możliwościach przyszłej współpracy.
Punktem kulminacyjnym wizyty było seminarium biznesowe, zorganizowane przez Singapurską Federację Biznesu (SBF). Jego celem było zachęcenie lokalnych partnerów do udziału w misji biznesowej towarzyszącej wizycie prezydenta Singapuru Tony'ego Tana w Polsce, planowanej na maj br.
Rozmowy z lokalnymi partnerami potwierdziły istnienie dużego potencjału współpracy zwłaszcza w takich obszarach jak start-upy, transport lądowy, w tym autobusy elektryczne, czy pojazdy szynowe, jak również budownictwo i przemysł rolno-spożywczy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta portów w Szczecinie i Świnoujściu, które, jak podkreślili zgodnie uczestnicy spotkania, mają ogromny potencjał rozwojowy i inwestycyjny.
W polskiej delegacji poza przedstawicielami ZMPSiŚ SA uczestniczyli delegaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Agencji Rynku Rolnego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Singapur to miasto-państwo w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego zlokalizowanego w południowo-wschodniej Azji. Z kolei sam port w Singapurze to absolutny światowy lider w zakresie przeładunku kontenerów. Do portu łącznie zawija ok. 130 tys. statków. Flota handlowa Singapuru składa się z 1063 statków o łącznej nośności 49,7 mln DWT.
Warto wspomnieć, że inwestorzy azjatyccy coraz bardziej są zainteresowani współpracą z polskimi portami. Na początku marca br. w ZMPSiŚ przebywali z roboczą wizytą biznesową przedstawiciele chińskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych.
rel (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA)