Inne

Słupski mechanik po raz pierwszy przeprowadził nabór do klasy technikum o profilu morskim. Klasa działa pod patronatem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

W klasie, w czasie czteroletniego toku kształcenia, uczniowie będą mogli zrobić kurs na sternika żeglarza jachtowego, zdobyć patent sternika motorowodnego, cztery certyfikaty bezpieczeństwa m.in. przeciwpożarowy, opieki przedmedycznej czy indywidualnych technik ratunkowych.

Dla uczniów Mechanika, którzy kształcą się w klasie o profilu morskim, podpisanie wczorajszego porozumienia oznacza, że po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji będą mogli odbyć praktyczną naukę zawodu na pokładach promów Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. 

Autorem innowacyjnego programu jest komandor Dariusz Kloskowski.

- Kwalifikacje, które młodzież ma szanse zdobić w słupskim mechaniku, poparte praktykami dadzą szanse na zdobycie tytułu młodszego motorzysty wachtowego i umożliwią prace w maszynowniach pod pokładem jednostek pływających - mówi komandor Kloskowski.

I właśnie po to, by młodzież miała gdzie odbyć te praktyki i poznała prawdziwe warunki pracy na statkach, szkoła zwróciła się z prośbą o podjęcie współpracy do prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, która organizuje i realizuje transport morski między m.in. Polską, a Szwecją, czy Danią.

- My, jako Polska Żegluga Bałtycka, nie tylko zarabiamy pieniądze przewożąc pasażerów i ładunki, ale również wkraczamy w obszar społecznej odpowiedzialności biznesu. Takimi działaniami między innymi jest pomoc placówkom naukowym i dydaktycznym w kształceniu młodzieży i w zapewnianiu miejsc na naszych promach do odbywania praktyk - mówił przed podpisaniem porozumienia Jarosław Siergiej, prezes PŻB SA.

Natomiast dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych Barbara Zakrzewska podkreśliła, że szkoła wspólnie z innymi partnerami np. Urzędem Morskim w Słupsku czy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce chce przygotować uczniów do pracy na statkach jako mechaników okrętowych.

Komandor Dariusz Kloskowski dodał, że ma nadzieję, że projekt Mechanika sprawi, że do takich inicjatyw przystąpią i inne szkoły. Dodał, że podobny program był z powodzeniem już realizowany w usteckim liceum ogólnokształcącym, a kształcenie morskie będzie wkrótce też odbywać się w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku.

Monika Zacharzewska  

+1 rachunek
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju TT-line - 2/3 promy w 2 lata, w 2018 będzie ich nawet 6, to bez prywatyzacji PŻB podopieczni pana komandora będą musieli kończyć kształcenie na "młodszego motorzystę wachtowego" u innego armatora.
18 wrzesień 2015 : 10:47 ekonomiczny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter