Moduł Bojowy polskiej Morskiej Jednostki Rakietowej bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Viking 2024 - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne RSZ. Northern Viking są skoncentrowane na ćwiczeniu obrony strategicznie położonej Islandii i szlaków komunikacyjnych na Atlantyku.
O udziale polskich żołnierzy w ćwiczeniu poinformowało w czwartek na portalu X (Twitterze) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Trwa międzynarodowe ćwiczenie #NorthernViking2024, w którym bierze udział Bateryjny Moduł Bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej 🇵🇱 . ✔️ Wspólne ćwiczenia #NV24 mają na celu wzmocnienie sojuszniczej i narodowej interoperacyjności zarówno w obliczu tradycyjnych zagrożeń… pic.twitter.com/8ZtRFoawkq
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) August 29, 2024
"Trwa międzynarodowe ćwiczenie Northern Viking 2024, w którym bierze udział Bateryjny Moduł Bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej" - czytamy. Wspólne ćwiczenia NV24 mają na celu wzmocnienie sojuszniczej i narodowej interoperacyjności zarówno w obliczu tradycyjnych zagrożeń militarnych, jak i wojny hybrydowej - dodano. Northern Viking 2024 trwające od 26 sierpnia do 3 września b.r., jest organizowane przede wszystkim wokół bazy w islandzkim Keflaviku.
Celem ćwiczenia jest koordynacja, zwiększanie interoperacyjności i gotowości sił USA, europejskich sojuszników oraz służb Islandii do ew. obrony Islandii - wyspy strategicznie położonej na północnym Atlantyku - i przebiegających nieopodal szlaków komunikacyjnych, przede wszystkim łączących Europę z Ameryką Północną.
Ćwiczenia tego typu mają kluczowe znaczenie, gdyż Islandia jako jedyny sojusznik z NATO nie posiada własnych sił zbrojnych, a ewentualna obrona wyspy spoczywa w całości na sojusznikach. Brak własnego wojska Islandia niejako "rekompensuje" strategicznym położeniem - z jej baz, przede wszystkim bazy w Keflaviku, mogą korzystać amerykańskie oraz należący do innych sojuszników samoloty operujące na północnym Atlantykiem czy Antarktyką. Ponadto Islandia jest istotna z punktu widzenia komunikacji między Europą a Ameryką Północną - np. nad nią lub w jej okolicy przebiega wiele tras lotniczych łączących oba kontynenty.
Jak podano na islandzkich stronach rządowych, w ćwiczeniu bierze udział ok. 1200 żołnierzy i cywilów z Danii, Francji, Niderlandów, Norwegii, Polski i Portugalii. Ze strony Islandii w ćwiczeniu uczestniczą m.in. członkowie straży przybrzeżnej, policji, obrony cywilnej, resortu SZ i innych instytucji.
Morska Jednostka Rakietowa to jedna z jednostek polskiej Marynarki Wojennej, która działa jednakże na lądzie. Do jej zadań należy m.in. ochrona baz MW i innych ważnych obiektów na wybrzeżu oraz zwalczanie wrogich okrętów podwodnych. Jednostka wyposażona jest przede wszystkim w instalowane na ciężarówkach wyrzutnie pocisków Naval Strike Missile (NSM) - przeciwokrętowych pocisków manewrujących, których zasięg wynosi nawet ok. 180 km.