Przewidziane w budżecie na 2025 rok rekordowo wysokie wydatki na obronność nie zmienią pozycji Polski wśród krajów NATO - już dzisiaj wydajemy najwięcej na ten cel pod względem PKB. W wartościach nominalnych Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie, po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.
W przyjętym w środę przez rząd projekcie budżetu wydatki na obronność w przyszłym roku mają wynieść 186 mld zł, co będzie stanowić 4,7 proc. polskiego PKB. Będzie to więc kolejny rok ciągłego wzrostu wydatków na ten cel.
Według raportu NATO na temat nakładów finansowych przeznaczanych na wojsko przez kraje członkowskie Sojuszu z czerwca br. szacunki na 2024 rok dla Polski mówią o wydatkach na poziomie 4,12 proc. PKB, a na 2023 rok - 3,26 proc.
Nasz kraj spełnia ustalony przez sojuszników próg 2 proc. PKB od 2020 roku, natomiast w tym roku wyda na ten cel najwięcej w odniesieniu do PKB spośród wszystkich krajów sojuszniczych. Druga w 2024 r. według raportu NATO będzie Estonia (3,43 proc.), trzecie - Stany Zjednoczone (3,38 proc.), czwarta - Łotwa (3,15 proc.), piąta - Grecja (3,08 proc.). Jednocześnie tylko te pięć krajów przeznaczy na obronność powyżej 3 proc. swojego PKB.
Natomiast 23 spośród 32 państw należących do NATO spełni w tym roku ustalone na poziomie 2 proc. PKB minimum wydatkowe, co będzie oznaczać wzrost o 13 krajów względem roku poprzedniego. Nadal poniżej progu znajdą się: Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Luksemburg, Kanada, Portugalia, Słowenia i Włochy.
Pod względem nominalnym liderem tradycyjnie są Stany Zjednoczone, które w 2024 roku według NATO wydadzą na armię 968 mld dolarów. Wszystkie inne kraje członkowskie przeznaczą na ten cel poniżej 100 mld dolarów, chociaż Niemcy znajdą się bardzo blisko tej liczby, bo ich wydatki na ten rok szacowane są na 98 mld dolarów. Trzecia po USA i Niemczech będzie Wielka Brytania, która wyda na obronność 82 mld dolarów, a czwarta - Francja planująca na ten cel 64 mld dolarów.
Polska plasuje się na piątym miejscu z blisko 35 mld dolarów planowanych wydatków na wojsko. Tuż za nią będą Włochy, które na obronność chcą wydać w tym roku 0,5 mld dolarów mniej od Polski. Podniesienie wydatków przez Warszawę na przyszły rok będzie więc oznaczać, że Polska umocni swoją pozycję w pierwszej piątce krajów o największym w NATO budżecie obronnym.
Z Brukseli Magdalena Cedro
"Każdy wyprodukowany oręż, każdy zwodowany okręt, każda wystrzelona rakieta to kradzież tym, którzy są głodni i nienakarmieni, tym którzy są zmarznięci i nieodziani." - Dwight D. Eisenhower.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.