Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.
Jak poinformował podczas piątkowej konferencji szef Oddziału Ratownictwa Lotniczego i Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk. Marcin Szafraniec scenariusze realizowane będą w kilku miejscach w Polsce.
W rejonie Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego symulowane będzie poszukiwanie wojskowego statku powietrznego, który z powodów technicznych musiał awaryjnie lądować. Na Suwalszczyźnie przeprowadzony zostanie scenariusz udzielania pomocy załodze wojskowego śmigłowca, który zmuszony zostanie lądować w pobliżu granicy. Te działania realizowane będą wraz z przedstawicielami litewskich sił powietrznych.
Podczas ćwiczeń przeprowadzone zostaną również poszukiwania naziemne cywilnego samolotu, który musiał awaryjnie lądować w terenie zalesionym. Scenariusz ćwiczony będzie przez WOT, policję i straż pożarną w okolicy Łomży. Ostatnim elementem tegorocznego Sarex-24 będą bojowe działania poszukiwawczo-ratownicze CSAR realizowane przez wojsko w Mińsku Mazowieckim i na poligonie w Orzyszu.
- Głównym celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP w powiązaniu z siłami i środkami układu pozamilitarnego, czyli Państwowej Straży Pożarnej, policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz innych służb i instytucji, do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w terytorium lądowym i środowisku morskim – powiedział Szafraniec.
Sarex-24 odbędzie się od 20 do 24 maja. Jak powiedział Szafraniec, trudno określić, ile dokładnie osób weźmie udział w ćwiczeniach. Będzie to zależeć od decyzji podjętych podczas ćwiczeń i służb zaangażowanych w realizowanie scenariuszy. W poprzednich edycjach każdorazowo uczestniczyło w nich ok. tysiąca osób.
Ćwiczeniom towarzyszyć będzie Akademia Ratownicza Sarex-24. Składać się będą na nią szkolenia, warsztaty oraz pokazy sprzętu ratowniczego i wojskowego. Pierwsza odsłona akademii będzie miała miejsce 18 maja w Wilczynie (woj. wielkopolskie), a kolejne: w Kaliszu (woj. wielkopolskie), w Łebie (woj. pomorskie), Gorzycach (woj. podkarpackie) i Sulmierzycach (woj. wielkopolskie).
- Chcemy pokazać młodym ludziom, jak udzielać pierwszej pomocy, nie bać się tego robić, ale i zapoznać się ze sprzętem, który na co dzień jest dla nich niedostępny – powiedział podczas konferencji szef Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Nocny Tropiciel Łukasz Mowczan.
Ćwiczenia Sarex-24 odbędą się 16. raz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister obrony narodowej i szef MSWiA.