Polski przemysł okrętowy to nie tylko stocznie, ale również firmy produkujące wyposażenie okrętowe. W ostatnich 25 latach duża część polskich spółek produkujących wyposażenie okrętowe zniknęła z rynku. Są jednak takie, które przetrwały i radzą sobie zupełnie dobrze – tak na rynku komercyjnym jak i na rosnącym globalnym rynku zbrojeniowym.
Jedną z nich jest spółka FAMOR z Bydgoszczy specjalizująca się w rozwiązaniach obejmujących projektowanie i produkcję rozdzielnic niskiego napięcia, rozdzielnic dystrybucyjnych, skonfigurowanych pulpitów nawigacyjnych i sygnalizacyjnej, a także oświetlenia.
Firma ta już wcześniej zdobyła ugruntowaną pozycję na krajowym rynku zbrojeniowym – dostarczała i dostarcza m.in. swoje wyposażenie na realizowane dla Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku projekty: Kormoran (sześć niszczycieli min), Delfin (dwa okręty zwiadu radioelektronicznego) oraz Holownik (sześć jednostek). Nie wszyscy jednak wiedzą o jej sukcesach w produkcji eksportowej.
FAMOR jest jedną z tych polskich spółek wyposażeniowych, której udało się wejść ze swoją ofertą na lukratywny i dynamicznie rosnący rynek produkcji jednostek wojennych w innych krajach. Ostatnio zdobyła kontrakty na realizację dostaw na okręt podwodny klasy A26 budowany przez grupę zbrojeniową Saab Kockums dla szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej.
Realizuje również dostawy przeznaczone na budowane w fińskiej stoczni Rauma Marine Construction 4 korwety wielozadaniowe klasy Pohjanmaa dla fińskiej Marynarki Wojennej, oraz okręty patrolowe przeznaczone dla fińskiej Straży Granicznej powstające w stoczni Meyer Turku. Prowadzi także zaawansowane rozmowy handlowe z innymi zagranicznymi podmiotami.
Co stoi za sukcesem FAMORU? Jak inne polskie firmy mogłyby podążyć ścieżką tej spółki? Jak przebić się z produkcją eksportową na rosnący lukratywny rynek produkcji jednostek wojennych, dynamicznie rozwijający się na całym świecie?
Temu właśnie będzie poświęcone kolejne spotkanie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE i zaproszonych gości, które tym razem odbędzie się 7 marca br. w Bydgoszczy.
Będzie się ono składało z dwóch części. Pierwsza część to zwiedzanie zakładu i zapoznanie się z produktami FAMORU. Natomiast druga część to dyskusja i wymiana doświadczeń o tym jak polskie spółki produkujące wyposażenie okrętowe mogą wejść z produkcją eksportową na lukratywny rynek produkcji na potrzeby flot wojennych innych krajów.
W spotkaniu przewidziany jest udział przedstawicieli Wydziału Przygotowań Obronnych Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON i Szefostwa Techniki Morskiej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych tematem rozwoju produkcji eksportowej na rosnący rynek budowy jednostek wojennych. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, osoby chcące wziąć w nim udział proszone są o zgłaszanie takiego zamiaru na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 28 lutego 2025 roku.
Rynek produkcji zbrojeniowej na potrzeby marynarki wojennej w wielu krajach obrazuje krzywa ostro rosnąca w górę. Globalne napięcia geopolityczne powodowane zaostrzającą się rywalizacją Chin i Stanów Zjednoczonych, ataki na morskie szlaki handlowe w rejonie Kanału Sueskiego i na podmorską infrastrukturę na Bałtyku w pobliżu naszych granic powodują rozbudowę flot wojennych wielu krajów, które przeznaczają ogromne środki finansowe na ten cel.
To szansa dla polskich stoczni i biur projektowych stopniowo odbudowujących swoje kompetencje w obszarze produkcji zbrojeniowej, ale również dla producentów wyposażenia okrętowego – takich właśnie jak spółka FAMOR z Bydgoszczy, która skutecznie wykorzystuje rosnącą koniunkturę w tym sektorze. Może ona być wzorem i przykładem dla innych firm. Jak inne polskie firmy mogą się przebić i wykorzystać rosnącą koniunkturę? O tym będziemy rozmawiali na spotkaniu w Bydgoszczy, na które serdecznie zapraszam.
Ireneusz Karaśkiewicz - dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE