Stocznie, Statki

Polski przemysł okrętowy, to nie tylko spółki zlokalizowane na Wybrzeżu, ale również w głębi lądu. Jedną z nich jest bydgoska firma FAMOR S.A. – od lat świetnie radząca sobie na rynku okrętowym. Ostatnio weszła w realizację dostaw na okręty podwodne dla szwedzkiej grupy zbrojeniowej SAAB KOCKUMS.

FAMOR specjalizuje się w rozwiązaniach, obejmujących projektowanie i produkcję rozdzielnic niskiego napięcia, rozdzielnic dystrybucyjnych, skonfigurowanych pulpitów nawigacyjnych i sygnalizacyjnej, a także oświetlenia. Posiada liczne certyfikaty, m.in. AQAP 2110, Certyfikat NATO, ISO 9001, ISO 13485. 

W trakcie odbywających w Paryżu targów morskiej techniki militarnej EURONAVAL, podpisano porozumienie zawarte pomiędzy szwedzkim koncernem SAAB KOCKUMS, a przedsiębiorstwem FAMOR na dostawę wyposażenia dla okrętu podwodnego Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej – projekt A26.

- Na mocy porozumienia FAMOR ma dostarczyć konsole operatorskie do monitorowania i sterowania systemów pokładowych. Chodzi o konsole do obsługi systemów sterowania platformą, czyli systemów ogólnookrętowych (niezwiązanych z uzbrojeniem). Mają one być montowane nie tylko na dwóch zamówionych dotąd szwedzkich okrętach, ale również na jednostkach projektu A26 zamówionych w przyszłości przez inne państwa - mówi dyrektor eksportu FAMOR Anna Pawlikowska.

- Współpraca za SAAB KOCKUMS umożliwiła nam podniesienie kompetencji wykonawczych w projektach dedykowanych dla branży marynarki wojennej. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi partnerami, aby nasze wyspecjalizowane produkty były montowane w kolejnych projektach polskiego przemysłu obronnegododaje Anna Pawlikowska.

Bydgoska spółka współpracuje rówież przy innych projektach dla Marynarki Wojennej RP, przy których jest dostawcą aparatury elektrycznej oraz urządzeń wykorzystywanych do kontroli i monitorowania najważniejszych parametrów dla budowanych okrętów.

- Komponenty montowane na pokładzie specjalistycznych okrętów muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymagania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej. FAMOR dysponuje wyspecjalizowanym działem konstrukcyjno-technologicznym, a wiele wyrobów jest projektowanych i wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta, dlatego jesteśmy w stanie sprostać trudnym wyzwaniom technicznym naszych klientów. Prowadzimy zaawansowane rozmowy na dostawę wyposażenia dla kolejnych okrętów wojennych budowanych w stoczniach europejskich – dodaje Anna Pawlikowska.

- 70-letnie doświadczenie w branży stoczniowej jako producenta wyposażenia sprawiło, że nie tylko SAAB widzi w nas wiarygodnego dostawcę i partnera na kolejne lata - podsumował wiceprezes zarządu Zdzisław Rakocy.

Poniżej w galerii przykłady realizacji FAMOR: wyposażenie mostków nawigacyjnych, rozdzielnice, wyposażenie CMK.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1129 4.1959
EUR 4.2327 4.3183
CHF 4.5147 4.6059
GBP 5.0704 5.1728

Newsletter