Inne

Otwarcie w 2000 roku mostu łączącego stolicę Danii, Kopenhagę, z Malmoe w Szwecji wpłynęło pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu - głosi opublikowany w piątek raport z okazji jubileuszu 25-lecia przeprawy nad cieśniną Sund. Wyzwaniem są kwestie migracyjne i przestępczość.

W analizie przygotowanej przez organizację Greater Copenhagen, skupiającą 84 gminy i cztery regiony w obu państwach, podkreślono że obszar ten cechuje silny wzrost gospodarczy. Od 2000 roku poziom PKB zwiększył się o 49 proc., a liczba ludności aglomeracji wzrosła o 19 proc. i wynosi obecnie 4,5 mln.

W 2014 roku przez most do pracy dojeżdżało 22,5 tys. osób, najwięcej od otwarcia przeprawy. W zdecydowanej większości byli to mieszkańcy Malmoe i regionu Skania, których Kopenhaga przyciąga wyższymi zarobkami. Z kolei Duńczycy osiedlają się po drugiej stronie Sundu z powodu niższych cen nieruchomości, a także przyjeżdżają do Szwecji na tańsze zakupy.

W związku z publikacją raportu zorganizowano w piątek w Kopenhadze debatę lokalnych polityków z Danii i Szwecji.

- Dzięki mostowi duńsko-szwedzka integracja bardzo pogłębiła się, ale wszystko zatrzymało się podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, gdy przywrócono kontrole na granicach - dowodził przewodniczący szwedzkiego regionu Skania Carl-Johan Sonesson.

Wprowadzane od tego czasu okresowe lub wyrywkowe sprawdzanie tożsamości wydłuża czas podróży, który normalnie wynosi pociągiem między centrami miast ok. 34 minut.

Natomiast według duńskich polityków wyzwaniem ostatnich miesięcy jest rosnąca przestępczość w regionie Kopenhagi spowodowana napływem młodych członków gangów ze Szwecji. Kilka śledztw wykazało, że przez most przewożona była broń palna, granaty oraz materiały wybuchowe.

Przewodniczący obejmującego Kopenhagę Regionu Stołecznego Lars Gaardhoj zwrócił uwagę na niepokojący trend spadku kontaktów między młodymi ludźmi po obu stronach Sundu i niechęci do wzajemnej nauki języków. Badania wykazały, że mniej młodych Szwedów niż wcześniej pracuje w Kopenhadze.

- Należałoby wzmocnić współpracę szkół, uniwersytetów i przyjrzeć się problemowi uznawalności dyplomów - mówił.

Wśród inicjatyw na przyszłość wymienia się przedłużenie metra w Kopenhadze do Malmoe, co odciążyłoby most.

Przeprawa drogowo-kolejowa nad cieśniną Sund o długości 15,9 km została oficjalnie zainaugurowana 1 lipca 2000 roku przez królową Danii Małgorzatę II oraz króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Inwestycja wiązała się z koniecznością usypania sztucznej wyspy Peberholm (Wyspa Pieprzowa). Przejazd dla samochodów jest płatny, a w przypadku pasażerów kolei wliczony w cenę biletu.

1 1 1 1

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.817 3.8942
EUR 4.1328 4.2162
CHF 4.3241 4.4115
GBP 4.939 5.0388