Agencja Uzbrojenia podjęła działania zmierzające do pozyskania nowego okrętu hydrograficznego dla Marynarki Wojennej RP. Na swojej witrynie internetowej opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, których celem będzie poinformowanie wykonawców o planach i wymaganiach zamawiającego dotyczących przyszłegozamówienia, w szczególności uzyskanie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla: Okrętu hydrograficznego "HYDROGRAF".
Opublikowana informacja uwzględnia opisane poniżej minimalne wymagania taktyczne, techniczne i funkcjonalne.
Okręt ma mieć konstrukcję jednokadłubową. Wymiary okrętu mają wynikać z autonomiczności, funkcjonalności i dzielności morskiej, ale zastrzeżono, że zanurzenie nie powinno przekraczać 5 m. Wymagana autonomiczność ma być nie mniejsza niż 20 dób, a zasięg nie mniejszy niż 5 tys. Mm przy nieograniczonej dzielności morskiej.
Okręt ma być zdolny do prowadzenia pomiarów hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych do stanu morza 4, a realizacja jego zadań ma być możliwa w obszarze Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego.
Okręt ma być wyposażony w:
- dwugłowicowy system echosondy wielowiązkowej,
- system sonaru holowanego,
- magnetometr gradientowy,
- łódź pomiarową do pomiarów hydrograficznych,
- łódź roboczą,
- morski bezzałogowy statek powietrzny BSP - do rozpoznania obrazowego oraz pomiarów meteorologicznych,
- autonomiczny pojazd nawodny ASV - do prowadzenia pomiarów batymetrycznych,
- autonomiczny pojazd podwodny AUV - do prowadzenia pomiarów sonarowych,
- podwodny pojazd inspekcyjny ROV,
- system nawigacji podwodnej USBL,
- system dynamicznego pozycjonowania klasy DP2,
- bramownicę rufową,
- urządzenia dźwigowe.
Okręt ma dysponować 48 miejscami dla załogi. Uzbrojenie ma obejmować broń do obrony przeciwdywersyjnej oraz obrony przeciwko dronom.
Przyszły okręt hydrograficzny dla Marynarki Wojennej RP ma być kompatybilny z sojuszniczymi oraz narodowymi systemami dowodzenia i wymiany informacji. Powinien zapewniać możliwość wykorzystania jawnych i niejawnych systemów teleinformatycznych, przetwarzających informacje do poziomu TAJNE i NATO SECRET włącznie. Powinien również zapewniać transmisję danych w oparciu o łączność satelitarną, realizowaną w oparciu o orbity typu GEO (zespół anten i modemów 5G) z przepływnością nie mniejszą niż 4 Mbit/s oraz łączność satelitarną realizowaną w oparciu o systemy typu LEO.
Jednostka ma być wyposażona w zespół radiostacji HF, UFH i VHF (wraz z oprzyrządowaniem) zapewniających jawną i niejawną (do poziomu TAJNE i NATO SECRET włącznie) transmisję danych i łączność foniczną. Wymagane jest też, aby okręt był wyposażony w transponder systemu IFF standardu Mark XIIA, zgodnie z STANAG 4193 Ed 3.
Zgłoszenie do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych należy złożyć do dnia 1 sierpnia br.
rel (Agencja Uzbrojenia)
Fot.: Marynarka Wojenna RP