Puma, pierwszy z nowych lodołamaczy budowanych do pracy na Dolnej Wiśle, po całodobowym rejsie, dotarł do macierzystej przystani w Gdańsku.
Wczoraj opuścił stocznię MSR Gryfia w Szczecinie i ruszył przez Bałtyk do Gdańska. Za dwa tygodnie jego śladem ruszy Narwal. Puma jest lodołamaczem czołowym, Narwal i dwa kolejne statki, które powstaną w przyszłym roku, to lodołamacze liniowe.
Teraz Pumę czekają odbiory techniczne i rejestracyjne. Po odebraniu statku przez Wody Polskie od stoczni bez zastrzeżeń, zostanie on oficjalnie przyjęty do służby.
Budowa lodołamacza czołowego oraz trzech lodołamaczy liniowych jest realizowana w ramach projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wybudowanie czterech sztuk lodołamaczy odbywa się w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.
rel (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)
https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/41148-w-gdansku-rozpoczeto-projektowanie-lodolamaczy-dla-rzgw-w-szczecinie
P.S. Proszę uważać przy eksploatacji, bo taśma może puścić. Tak, to ten klejony taśmą na część Ministra
Czyżby ktoś odkurzył jakiś projekt sprzed 40-lat? Czysto amatorskim spojrzeniem oceniam, że obecnie takich statków się już gdzie indziej nie buduje. A może się mylę?
Aby nie napisać, że w stylu vintage. :)
Może jest efektywna w pracy i efektywna kosztowo ale efektowna wizualnie na pewno nie jest. :)
Węgrzy robili jakiś czas temu projekt lodołamacza na Dunaj. Ładniejszy nawet gdyby go zmniejszyć proporcjonalnie do wymiarów Wisły i Odry.
pelsoproject.hu/ge02-jegtoro.html
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.