W poniedziałek, 7 listopada 2016 r., przez śluzę w Przegalinie do gdańskiego portu, przyholowano 110-metrowy kadłub zbiornikowca, wyprodukowany przez Centromost Stocznię Rzeczną w Płocku dla belgijskiego armatora.
Jak czytamy na stronie RZGW w Gdańsku, pracownicy śluzy przeprawili imponujących rozmiarów statek bez zakłóceń. O jego wyjątkowych gabarytach świadczy to, że na okazję tego rejsu zwiększono przepływ wody na stopniu wodnym we Włocławku, podnosząc poziom wody w Wiśle do wymagań jednostki.
Po przejściu z Wisły na Martwą Wisłę, konwój z holowanym kadłubem, udał się do Gdańska na inspekcję Urzędu Morskiego (statek całą drogę z Płocka do Gdańska pokonał z pomocą holowników, ponieważ nie ma jeszcze zamontowanego silnika), a następnie do stoczni w Holandii, gdzie zostanie doposażony przez stocznię z grupy VEKA Group, do której należy większościowy pakiet udziałów w spółce Centromost.
Zbiornikowiec, zaprojektowany z myślą o zwiększeniu wydajności, bezpieczeństwa i elastyczności oraz niskich kosztach eksploatacji, zostanie wyczarterowany przez firmę Shell Trading Rotterdam B.V. (Shell) do żeglugi m.in. w rejonie ARA (Antwerpia, Rotterdam, Amsterdam).
Planowane jest zbudowanie i przeprawienie w najbliższej przyszłości piętnastu takich jednostek.
Wyposażenie
Kontrakt na wyposażenie jednostek podpisano w grudniu ubiegłego roku z Wärtsilä. Fiński koncern dostarczy m.in. 6-cylindrowe silniki dual-fuel Wärtsilä 20 (dwupaliwowe, zasilane zarówno paliwem konwencjonalnym jak i skroplonym gazem ziemnym), skrzynie biegów oraz śruby nastawne.
Dostawy do stoczni rozpoczęły się w czerwcu br.
Centromost Stocznia Rzeczna
Centromost Stocznia Rzeczna powstała w lipcu 1998 roku w wyniku połączenia firm Centromor SA z Gdańska i Mostostal Płock SA z Płocka. W swoim ponad pięćdziesięcioletnim dorobku płocka stocznia rzeczna wybudowała wiele jednostek o różnym stopniu skomplikowania; od prostych barek do przewozu ładunków masowych, barek do przewozu kontenerów, paliw lotniczych, barek typu Ro-ro, pływających warsztatów, oczyszczalni wód zaolejonych, szaland, frachtowców, promów kolejowo-drogowych, lodołamaczy i pchaczy, z chemikaliowcami do przewozu chemikaliów o dużej skali lotności włącznie. Wykonano również tysiące ton różnorodnych konstrukcji stalowych, np.: mostów składanych, mostów stacjonarnych, konstrukcji hal, konstrukcji przemysłowych itp.
AL (Portal Morski), rel (RZGW w Gdańsku), rel (Centromost Stocznia Rzeczna, Wärtsilä)