Stocznie, Statki

We wtorek 12 bm. pierwszy polski AHTS (wielozadaniowy serwisowiec offshore) przeznaczony do żeglugi w rejonach arktycznych wypłynął na próby morskie na Zatoce Gdańskiej. 

Wielozadaniowy statek offshore (AHTS) dla obsługi w ciężkich, arktycznych warunkach, platform wydobywczych w rejonie Labradoru i Nowej Fundlandii zbudowany został w stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding na zamówienie kanadyjskiego armatora Secunda Canada (od 2013 roku połowa udziałów należy do innego klienta tej stoczni - Siem Offshore z Norwegii).

Avalon Sea trafi do eksploatacji w czarterze jednej z największych spółek paliwowych świata - ExxonMobil. Będzie służył do obsługi pól naftowych i gazowych offshore Hibernia i Hebron u wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru. Poza realizacją typowych dla tego typu jednostek zadań, będzie także używany do monitorowania i kontrolowania zalodzenia w rejonie platform wydobywczych pól Hibernia i Hebron oraz, w razie potrzeby, umownie mówiąc, także "holowania" gór lodowych.

Jego głównym zadaniem będzie przewóz różnorodnych ładunków (zaopatrzenie platform offshore), a dodatkowymi - m.in. obsługa kotwic jednostek trzecich (anchor handling) i tzw. ice management, czyli monitorowanie sytuacji lodowej w pobliżu posadowionych lub pływających instalacji offshore oraz ewentualne korygowanie kursu gór lodowych, mogących potencjalnie zagrażać instalacjom offshore na polach Hibernia i Hebron. Do jego innych funkcji należeć będą holowania ratownicze, transport personelu na platformy, likwidacja skutków rozlewów olejowych, obrona przeciwpożarowa i ewakuacja załóg instalacji offshore.

Serwis gazety "The Chronicle Herald" cytuje wypowiedź jednego z przedstawicieli managementu kanadyjskiego operatora statku: "Nie byłoby to precyzyjne, gdybyśmy powiedzieli, że będziemy odholowywać góry lodowe (mające na kursie platformy). Chodzi raczej jedynie o "prowadzenie" ich [z nieznaczną zmianą kursu - przyp. red.], ponieważ często są ogromne i trudne do manewrowania".

Statek będzie miał wymaganą klasę lodową, choć nie ma konstrukcji i właściwości lodołamacza. Wyposażony jest jednak w - rzadko spotykany na jednostkach typu AHTS - umieszczony na dziobie potężny monitor wodny, którym ma być rozbijany pak lodowy wokół platform, tak, by nie dochodziło do jego narastającego nabudowywania się.

Poniżej wideo z wyjścia statku Avalon Sea w próby morskie:

Statek zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA według projektu Rolls Royce UT 782 WP, wyposażony jest - jak informowała stocznia - w napęd konwencjonalny. Charakteryzuje się długością całkowitą 87,30 m i szerokością 20,00 m oraz nośnością ok. 4000 ton i uciągiem na palu rzędu 140 T.

Jak podano w oficjalnym komunikacie kanadyjskiego operatora budowanego statku, projekt został "od dziobu po rufę" zoptymalizowany dla eksploatacji w ciężkich warunkach panujących w rejonie Grand Banks u wybrzeży Kanady, a w projekcie i wyposażeniu przewidziano zastosowanie wszystkich najnowszych rozwiązań technicznych związanych głównie z bezpieczeństwem załogi i bezpieczną eksploatacją.

Jest to zarazem pierwszy statek z polskiej stoczni z opatentowanym przez Rolls-Royce kształtem dziobu i całego kadłuba Wave Piercing - WP, poprawiającym dzielność morską, a także pierwszy taki statek z jakiejkolwiek stoczni sprzedany na rynek północno-amerykański. Jest także pierwszym statkiem, wyposażonym w zintegrowany mostek Rolls-Royce'a nowego projektu - tzw. Unified Bridge.

Avalon Sea nie jest pierwszym statkiem Secunda Canada, zbudowanym w Polsce. Kanadyjski armator eksploatuje, zakupione na rynku statków używanych, jednostki Burin Sea (zbudowany w roku 1983), Panuke Sea (1984) oraz Trinity Sea (1983) - wszystkie należą do długiej serii serwisowców offshore ze Stoczni Szczecińskiej budowanych dla Związku Radzieckiego, tzw. Neftegazów (wszystkie jednostki z tej serii opuszczały polską stocznię z nazwami zawierającymi "Neftegaz" i kolejny numer). Burin Sea i Trinity Sea są właściwie (po nadbudówkach) zupełnie nie do poznania, jako "Neftegazy" - zostały mocno przebudowane w roku 1999 (Burin Sea to "pierwszy Neftegaz" - noszący do 1998 roku imię Neftegaz 1 - jednostka zbudowana przez Stocznię Szczecinską im. A. Warskiego pod numerem B92 / 01).

W próbach morskich Avalon Sea bierze udział 130 najwyższej klasy specjalistów z Norwegii, Kanady i Polski. Próby zakończą się testami uciągu na palu. Przekazanie statku klientowi planowane jest na koniec tego miesiąca. 

Avalon Sea popłynie na pola Hibernia i Hebron. Będzie współpracował m.in. z platformą Hibernia, zainstalowaną pod koniec lat 90. u wybrzeży Nowej Fundlandii przy współudziale Gdańskiej Stoczni Remontowej SA. Polska stocznia skonstruowała wtedy barki transportowe heavy lift, na których przewieziono ważące około 38 tys. ton moduły topsides, zainstalowane potem na stałej żelbetonowej podstawie (tzw. GBS - gravity base structure) tej platformy.

Obecnie Remontowa Shipbuilding kończy także budowę innego statku dla Siem Offshore - tzw. kablowca Siem Aimery, którego zadaniem będzie instalacja podmorskich kabli energetycznych na morskich farmach wiatrowych. Statek, który jest już po próbach morskich, ma być przekazany także w kwietniu.

PBS, rel (Siem, Rolls-Royce, Secunda Canada)
Fot.: Piotr B. Stareńczak, Rys.: Rolls-Royce

+2 Pozdrowionka dla Malana :)
Co w probach zostaje w probach
14 kwiecień 2016 : 19:16 Artek z HGSu | Zgłoś
0 Siem Amethyst
Pogratulowac Stoczni. W porownaniu z innymi AHTS tego armatora wypada blado. Prawdopodobnie sporo tanszy. Pozdrawiam
[link usunięty]
01 maj 2016 : 15:00 Mieczyslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0665 4.1487
EUR 4.2261 4.3115
CHF 4.5255 4.6169
GBP 5.0933 5.1961

Newsletter