W czwartek 14 maja 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej linii montażu statków wraz z nowoczesną suwnicą bramową.
W uroczystości wzięła udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska, wraz z towarzyszącymi jej przedstawicielami Departamentu Innowacji i Przemysłu.
Andrzej Wojtkiewicz, prezes zarządu Remontowej Shipbuilding SA nie krył satysfakcji z nowej inwestycji. Podkreślił, że oddanie do eksploatacji nowoczesnej linii do montażu statków jest swego rodzaju ukoronowaniem realizowanego od kilku lat programu inwestycyjnego w stoczni, który pozwoli zintensyfikować produkcję i umożliwi budowę jeszcze bardziej nowoczesnych i skomplikowanych statków.
Piotr Soyka, prezes zarządu Remontowa Holding SA i przewodniczący Rady Nadzorczej Remontowa Shipbuilding SA pogratulował zarządowi stoczni i wszystkim pracownikom sprawnie zrealizowanej inwestycji. Podkreślił, że to bardzo ważny, ale i radosny dzień w historii firmy, ponieważ stocznia została wyposażona w nowoczesny ciąg technologiczny wzbogacony o nową suwnicę o nośności 300 ton. Ta inwestycja posłuży nie tylko do budowy statków, ale również do wodowania. Dzięki temu Remontowa Shipbulding SA wchodzi na wyższy poziom działalności i zaawansowania technologicznego w produkcji statków.
Aktualnie w programie produkcyjnym stoczni jest 18 jednostek pływających różnego typu, takich jak: statki do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego (offshore), promy pasażersko-samochodowe i statki towarowe, w tym jednostki z napędem na LNG i przystosowane do eksploatacji w rejonach arktycznych, a także niszczyciel min dla Marynarki Wojennej RP oraz żaglowiec dla odbiorcy zagranicznego.
Nowy ciąg technologiczny umiejscowiony równolegle do eksploatowanej już od kilku lat pierwszej linii montażowej, będzie funkcjonował niezależnie od niej. Przeznaczony jest do montażu i przesuwania (również na dok, w celu późniejszego wodowania) jednostek pływających do 130 m długości. Operacje budowy statków na nowym stanowisku montażowym wspomagać będzie niedawno zakupiona samojezdna suwnica bramowa. Wyposażona jest w hydrauliczny system kompensacji drgań, który stabilizuje ją nawet podczas ruchu na nierównym podłożu. Dopuszczalne obciążenie robocze suwnicy wynosi 300 ton. Może być ona eksploatowana w zakresie temperatury od -20° C do +40° C, dzięki własnemu oświetleniu, również w nocy.
Remontowa Shipbuilding SA, największa obecnie stocznia produkcyjna w Polsce, świętująca w 2015 roku 70. lat działalności, w trakcie których zbudowano w niej blisko 1000 statków jest także jednym z najpopularniejszych pracodawców na Pomorzu. Wypełniony do końca 2016 roku portfel zamówień daje zatrudnienie ponad dwóm tysiącom pracowników stoczni oraz firm z nią kooperujących. Nowa inwestycja znacznie zwiększy możliwości produkcyjne stoczni oferując mieszkańcom Trójmiasta więcej miejsc pracy.
Remontowa Holding SA, to największa stoczniowa grupa kapitałowa w Polsce, lider branży przemysłowej w regionie i jeden z największych pracodawców na Pomorzu. Holding zarządza dwiema stoczniami oraz szerokim wachlarzem spółek z sektora okrętowego i offshore. Są to m.in. stocznia Remontowa SA, Remontowa Shipbuilding i Remontowa Marine Design & Consulting, jedno z największych okrętowych biur projektowych w Europie.
W swoim portfelu Holding skupia także producentów zaawansowanych technicznie maszyn i urządzeń (Remontowa Hydraulic Systems - dawniej Hydroster, Remontowa LNG Systems – dawniej FUO Rumia), spółki świadczące specjalistyczne usługi (Remontowa Marine Services), firmy z sektora meblowego (Famos) i kompleksowego wyposażania wnętrz (m.in. wiodący producent oświetlenia przemysłowego na rynek morski i lądowy - Remontowa Lighting Technologies - dawniej Polam-Rem), a także spółki specjalizujące się w pracach antykorozyjnych.
Ta różnorodność produktów i specjalistycznych usług zapewnia kompleksowe rozwiązania dla całej branży okrętowej, z pełnym wykorzystaniem potencjału i możliwości wynikających z funkcjonowania w silnej grupie kapitałowej. W grupie kapitałowej Remontowa Holding zatrudnionych jest ponad 7 tys. pracowników.
rel (Remontowa Shipbuilding), IG, PBS
Fot.: Piotr B. Stareńczak
SC
Dlaczego MSR SA (pod okupacją MARSa) nie można przyłączyć do holdingu w Gdańsku ?
Panie Piotrze.
Stoczniowcy w Świnoujściu jeszcze o Panu pamiętają i modłą się o koniec okupacji i przyłączenie się do Pana firmy.
Gratulacje.
Tak czy siak, pozostaje się cieszyć, że holding się rozwija, a nie tylko psioczyć o jakichś marsjanach, hejtować na zarząd że się obłowią itp. Ważne, żeby była praca i rozwój a nie stagnacja i klepanie remontów bo się opłaca.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.