Porty, logistyka

Port Gdynia, jeden z kluczowych węzłów transportowych i największy port zbożowy w regionie, potwierdza swoją silną pozycję na rynku, osiągając w ciągu dziewięciu miesięcy 2024 roku solidny wynik 20,3 mln ton przeładunków.

Elastycznie dostosowując się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, port konsekwentnie realizuje kluczowe cele związane z rozwojem infrastruktury oraz stworzeniem najlepszych warunków dla prowadzenia biznesów przez interesariuszy portu.

- Port Gdynia po raz kolejny pokazuje co jest jego mocną stroną: stabilizacja w wynikach przeładunkowych w wymagających okolicznościach ekonomicznych i politycznych. Współpraca, którą wypracowaliśmy z terminalami przeładunkowymi oraz długofalowa strategia rozwoju pozwalają nam skutecznie reagować na wyzwania, jakie stawia przed nami rynek. Obserwujemy wyraźny wzrost w przeładunkach drobnicy, największej grupie towarowej pod względem tonażu, która osiągnęła wynik 11,9 mln ton, co stanowi 108,9 proc. dynamiki w stosunku do 2023 roku – mówi prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., Piotr Gorzeński.

Jak podkreśla, priorytetem pozostaje dalsze wzmacnianie pozycji Portu Gdynia jako kluczowego ogniwa w łańcuchu dostaw, szczególnie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego kraju.

- Zważywszy na obecną sytuację polityczną, port pełni również ważną rolę w zabezpieczaniu alternatywnych szlaków handlowych, co daje nam przewagę konkurencyjną i umożliwia płynne obsługiwanie coraz większych wolumenów towarów - dodaje prezes Gorzeński.

Istotnie - zmiany w grupie drobnicy są znaczące. Największy jej segment stanowią przeładunki kontenerów, które zaliczyły 14,7 proc. skok w wielkości przeładunków, co przekłada się na dodatkowe 900 tys. ton. Zasadniczym elementem tej grupy są również towary przeładowywane w technologii tocznej (statki typu ro-ro i promy), które mogą pochwalić się 5,5 proc. wzrostem, tj. dodatkowymi 210 tys. ton. Przyczyniło się do tego m.in. otwarcie nowej linii ro-ro do Södertälje, której operatorem jest Lakeway Link.

Z kolei zmiany związane z polityką dekarbonizacyjną gospodarki europejskiej widoczne są w wynikach przeładunków węgla i koksu, które wyniosły 949,3 tys. ton.

- Jednym słowem: wracamy do trendów rynkowych obserwowanych przed 2022 rokiem. Zboże utrzymuje wysoki poziom przeładunków, osiągając wynik 4,4 mln ton, co potwierdza znaczenie Portu Gdynia na mapie międzynarodowego handlu - podsumowuje prezes Portu Gdynia.

rel (ZMPG)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter