Porty, logistyka

Hyundai Engineering generalny wykonawca projektu Polimery Police wystąpił z dwoma propozycjami zmian do umowy na kompleksową realizację tego projektu - wynika z piątkowego komunikatu Grupy Azoty. Wskazano, że chodzi o przedłużenie terminu zakończenia projektu oraz zwiększenia wynagrodzenia.

Grupa Azoty przekazała w komunikacie giełdowym, że pierwsza propozycja zmiany przedłożona przez generalnego wykonawcę dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 43 dni (oprócz dodatkowych 261 dni wskazanych w informacjach o rozpoczęciu przez generalnego wykonawcę procedury zmiany Umowy EPC wydłużającej termin zakończenia projektu), a także zwiększenia wynagrodzenia o ponad 9,6 mln euro.

"Generalny Wykonawca wskazał, że podstawą do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu i zwiększenie wynagrodzenia w ramach Pierwszej Propozycji Zmiany są zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały w wyniku niewystarczającej koordynacji prac" - poinformowano.

W komunikacie dodano, że druga propozycja dotyczy zwiększenia wynagrodzenia dla Hyundai Engineering o ponad 116,2 mln euro. "Generalny Wykonawca wskazał, że podstawą do wystąpienia o zwiększenie wynagrodzenia w ramach Drugiej Propozycji Zmiany są zwiększone koszty, które poniósł Generalny Wykonawca, w związku z czynnościami personelu Spółki Zależnej, podejmowanymi podczas fazy uruchomienia" - wskazano.

Grupa Azoty poinformowała, że obie propozycje zmian "zostaną poddane gruntownej analizie i weryfikacji ich zasadności w świetle postanowień Umowy EPC, zgodnie z procedurą przewidzianą w Umowie EPC, oraz innych umów łączących Spółkę Zależną z Generalnym Wykonawcą, a także okoliczności faktycznych".

Dodano, że Grupa Azoty Polyolefins prowadzi obecnie negocjacje z Hyundai Engineering ws. ostatecznego rozliczenia projektu Polimery Police, w tym osiągnięcia porozumienia w odniesieniu do wzajemnych roszczeń. Zwrócono uwagę, że w ramach negocjacji Grupa Azoty Polyolefins wskazała, iż w oparciu o przekazanie dokumenty i informacje, w większości nie znajduje ona podstaw do uwzględnienia roszczeń generalnego wykonawcy projektu Polimery Police.

Z końcem sierpnia informowano, że Grupa Azoty Polyolefins podpisała z instytucjami finansującymi kolejną umowę wydłużającą finansowanie projektu Polimery Police do 30 września br.

P.o. prezes Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew wskazywał, że projekt Polimery Police znajduje się obecnie na etapie działań związanych z odbiorem instalacji od generalnego wykonawcy. Spółka zatwierdziła protokoły warunkowego odbioru tymczasowego dla podprojektu Instalacji PP i podprojektu Terminala Magazynowo-Przeładunkowego.

Projekt Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na technologii Oleflex UOP - produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE - produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii.

31 lipca br. Grupa Azoty Polyolefins podpisała z Hyundai Engineering dwustronne protokoły warunkowego odbioru tymczasowego podprojektów Instalacji Polipropylenu i Terminala Przeładunkowo-Magazynowego H&ST w ramach inwestycji Polimery Police.

Nowa instalacja Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.

Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji.

Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter