Porty, logistyka

Spółka Polskie LNG, należąca do grupy kapitałowej Gaz-System, podpisała 24 kwietnia 2019 r. umowę o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pt. Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Maksymalna wysokość wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 553 mln zł (128 mln euro).   

W uroczystości podpisania umowy na wsparcie finansowe udział wzięli: Andrzej Duda, Prezydent RP, Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii, Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski, a także zarząd Gaz-System: prezes Tomasz Stępień oraz wiceprezesi Artur Zawartko i Krzysztof Jackowski.

– Kluczowe jest zaznaczenie przez KE strategicznej roli naszego gazoportu, jako narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego nie tylko do Polski, ale również krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie - zaznaczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zaznaczył, że rozbudowa Terminalu LNG jest częścią koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także projekt budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu od października 2022 r. trafi do Polski gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym.

– Realizacja obu tych inwestycji umożliwi pełne pokrycie polskich potrzeb importowych gazem od wiarygodnych dostawców sprzedawanym po konkurencyjnych cenach - podkreślił minister Naimski.

– Rozwój infrastruktury Terminalu LNG w Świnoujściu to kluczowy element realizowanej konsekwentnie strategii Grupy GAZ-SYSTEM. Uzyskane dofinansowanie jest dowodem na to, że kolejny z dużych projektów inwestycyjnych ważnych dla regionu zyskuje uznanie Komisji Europejskiej - powiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG podkreślił, że udzielona pomoc publiczna ma służyć dofinansowaniu rozbudowy instalacji oraz budowy nowych elementów, a co za tym idzie dodatkowych funkcjonalności terminalu.

– Zwiększamy moc regazyfikacyjną instalacji o 50%, która docelowo osiągnie moc 7,5 mld m3 gazu/rok, odpowiadającą ok. 40% dzisiejszego zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Rozbudowa umożliwi nam uruchomienie bardziej konkurencyjnej oferty usług związanych z regazyfikacją i rozładunkiem LNG, na które mamy w Polsce coraz większe zapotrzebowanie - powiedział prezes PLNG.

Dofinansowanie to około 2/3 planowanych wydatków. Środki przyznane są na rozbudowę funkcjonalności terminalu, na którą składają się:

- zwiększenie mocy regazyfikacyjnej Terminalu poprzez rozbudowę układu regazyfikatorów SCV;
- rozbudowę morskiego systemu przeładunkowego;
- budowę lądowego systemu załadunkowego na kolej;
- budowę trzeciego zbiornika LNG wraz z wymaganymi instalacjami i urządzeniami.

Projekt rozbudowy znajduje się również na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest). Na tę listę trafiają inwestycje, które mają szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku oraz przyczynią się do osiągnięcia europejskich celów w zakresie energii i klimatu.

rel (Gaz-System)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter