Porty, logistyka

W środę 7 stycznia na posiedzeniu rządu z udziałem premier Ewy Kopacz została podjęta decyzja o utworzeniu w Darłowie Podstrefy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wiele miesięcy starań Arkadiusza Klimowicza, burmistrza Darłowa, o utworzenie miejscowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosło efekt. Starania darłowskiego samorządu poparła rada miejska, samorząd województwa zachodniopomorskiego i minister gospodarki. Darłowska podstrefa będzie działać w ramach Słupskiej Strefy Ekonomicznej. Lada dzień w Dzienniku Ustaw ukarze się w tej sprawie Rozporządzenie Rady Ministrów.

Darłowska podstrefa ma do wykorzystania blisko 19 hektarów terenów pod inwestycje. Znajdują się one w trzech kompleksach. Główne tereny przylegające do portu wewnętrznego położone są na południe i zachód od elewatorów zbożowych i biegną równolegle do rzeki Wieprzy, aż do ujścia do niej rzeki Grabowej. Obejmują one powierzchnie 16,3 ha. Ten wyjątkowo atrakcyjny obszar umożliwia potencjalnym inwestorom bezpośredni transport morski towarów. Drugi kompleks o powierzchni 1,4 ha znajduje się przy ulicach Kolejowej i gen. Sowińskiego. Trzeci kompleks o powierzchni 0,9ha znajduje się przy ul. Przemysłowej. Wszystkie te kompleksy leżą bardzo blisko budowanej obecnie nowoczesnej drogi dojazdowej do portu. Darłowo korzystając z funduszy unijnych modernizuje port i w ten sposób daje szczególne szanse rozwoju inwestorom i biznesowi, którzy planują zająć się eksportem lub importem wszelkiego rodzaju dóbr. 

Darłowska podstrefa ekonomiczna działać będzie co najmniej do 2026 roku. Wszelkie starania o otwarcie firmy na jej obszarze należy przeprowadzać za pośrednictwem Słupskiej Strefy Ekonomicznej, którą zarządza Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która w imieniu ministra gospodarki wydawać będzie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Podstrefy „Darłowo”. PARR SA wspólnie z Miastem Darłowo organizować będą i przeprowadzać przetargi łączne mające na celu wyłonienie przedsiębiorców, którzy nabędą nieruchomość w Podstrefie „Darłowo” oraz uzyskają zezwolenie uprawniające do zwolnień podatkowych. Zezwolenia będą udzielane w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy publicznej. Ze strefy ekonomicznej może korzystać każdy, którego działalność gospodarcza jest zarejestrowana w Polsce oraz zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Przedsiębiorca musi ponieść wydatki inwestycyjne o wartości minimum 100 000 euro, przy czym udział środków własnych musi stanowić co najmniej 25% kosztów inwestycji. Inwestor zobowiązany jest utrzymać inwestycję i zatrudnienie przez okres minimum 5 lat w przypadku dużego przedsiębiorcy, 3 lata w przypadku małego i średniego przedsiębiorcy. Biznesmeni, którzy uzyskają zezwolenie na działalność w strefie korzystać będą ze zwolnienia z podatku dochodowego oraz z podatku od nieruchomości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku w celu uzyskania wstępnej weryfikacji projektu inwestycyjnego.      

Obecność specjalnej strefy ekonomicznej to świetna okazja do rozwoju gospodarczego regionu. Powstanie strefy ekonomicznej wiąże się z lokalizacją nowych inwestycji oraz z tworzeniem tak bardzo potrzebnych nowych miejsc pracy. Ponadto, z doświadczenia wiemy, że rozwija się również biznes okołostrefowy, tzn. rozwijają się przedsiębiorcy, którzy współpracują z firmami strefowymi, co również skutkuje powstaniem nowych miejsc pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0571 4.1391
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.5988 4.6918
GBP 5.1274 5.231

Newsletter