W środę 26 marca br. w Gdańsku, PGE Baltica oraz korporacja budowlana DORACO podpisały umowę na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, która obsłuży morską farmę wiatrową Baltica 2.
Umowa została podpisana podczas pierwszego dnia targów Energy Summit organizowanych w halach wystawienniczych Amber Expo w Gdańsku. Pod dokumentem podpisali się: Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, Piotr Dziubałtowski, wiceprezes zarządu PGE Baltica ds. operacyjnych oraz Radosław Jarosiewicz, wiceprezes zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.
Wybrany generalny wykonawca zaprojektuje w szczegółach i zbuduje nową infrastrukturę portową i budynki w Ustce, które składać się będą na bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych.
Wyboru DORACO w ramach postępowania przetargowego PGE Baltica dokonała jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Z uwagi na fakt, że jeden z oferentów, również biorący udział w postępowaniu, złożył odwołanie od tej decyzji, zamawiający dokonał powtórnej czynności badania i oceny ofert. W lutym ponownie dokonano wyboru oferty DORACO, na co nie złożono już odwołania.
– Realizowane przez nas inwestycje służą rozwojowi gospodarczemu zarówno dużych ośrodków miejskich, ale również tych mniejszych, takich jak Ustka. Budują miejsca pracy i dają nową perspektywę funkcjonowania całego Pomorza. To są projekty rzędu kilkuset miliardów złotych – to się przekłada na miejsca pracy, na budowę kompetencji czy na system edukacji – mówił Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – To dla mnie ogromna satysfakcja, że Ustka, która kojarzy się wakacyjnie, dostanie zastrzyk inwestycyjny wielkości ponad 100 mln zł, który pozwoli zmienić profil funkcjonowania miasta. Pozwoli, aby ten profil był całoroczny, nieustannie związany z morzem i gospodarką morską, ale w sposób bardzo wysublimowany technicznie i najnowocześniejszy na świecie – podkreślał prezes PGE.
Prezes PGE dodał również, że zawarta dzisiaj umowa z DORACO jest przykładem tzw. local content.
– Bardzo się cieszę na współpracę z DORACO, bo to też pokazuje, że kontrakty związane z budową infrastruktury energetycznej trafiają do polskich firm, do polskich pracowników. To jest naszym celem, żeby te inwestycje służyły wzrostowi gospodarczemu i kreowały nowe miejsca pracy – dodał Dariusz Marzec.
– Chciałbym serdecznie podziękować za zaufanie. Polski inwestor zleca prace polskiemu wykonawcy, który dalej zleci dostawy, wykonawstwo i podwykonawstwo lokalnym podmiotom, na lokalnym rynku. Zyska na tym zarówno Pomorze, zyska też Polska, bo zostaną tu miejsca pracy – mówił Radosław Jarosiewicz z DORACO. – Działamy na rynku od 35 lat, realizujemy szeroko pojęte budownictwo, specjalizując się w hydrotechnice i kubaturówce. Kochamy projekty „zaprojektuj i wybuduj”. Wszystkie te trzy komponenty mamy na tym projekcie, czujemy się mocni, na pewno nie zawiedziemy. Terminy i jakość będą dotrzymane, co dzisiaj gwarantuję – dodał wiceprezes DORACO.
Korporacja Budowlana DORACO z Gdańska wśród realizowanych dotychczas projektów hydrotechnicznych ma m.in. przebudowy i modernizacje portów w Szczecinie, Gdyni i Fromborku. Pod koniec lutego DORACO podpisało umowę z Urzędem Morskim w Szczecinie na przebudowę falochronów w porcie w Darłowie.
Rozpoczęcie prac budowlanych w usteckim porcie planowane jest jeszcze wiosną tego roku.
Nowe obiekty PGE Baltica w Ustce powstaną na terenie ok. 2,3 ha po zachodniej stronie portu. Składać się będą z budynku biurowo-socjalnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą jednostki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – crew transfer vessels). Planowane oddanie bazy O&M do użytku to IV kwartał 2026 roku.
Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z usteckiej bazy będzie Baltica 2, którą PGE buduje na Bałtyku wraz z duńską firmą Ørsted.
LEW, Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
Publikacja dostępna jest po wpisaniu w wyszukiwarkę następującej frazy :
Leading Edge erosion and pollution from wind turbine blades autorstwa Asbjørna Solberga, Bård-Einara Rimereita i Jana Erika Weia.
"Zielony Ład jest samobójstwem dla Polski "
Symptomatyczne jest to, że powołany przez Donalda Tuska do deregulacji gospodarki Rafał Brzoska wypowiedział te słowa nazajutrz po przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy wiatrakowej .
youtube.com/watch?v=tnSsevPPnWA
Zielińska : morskie farmy wiatrowe będą kręgosłupem polskiej transformacji energetycznej
gospodarkamorska.pl/zielinska-morskie-farmy-wiatrowe-beda-kregoslupem-polskiej-transformacji-energetycznej-83998
money.pl/gospodarka/rosja-oplacala-ekologow-ktorzy-torpedowali-inwestycje-w-gaz-lupkowy-6903499660868320a.html
money.pl/gospodarka/putin-oplacal-ekologow-by-zablokowac-zachod-przekazal-82-mln-euro-6751344305978304a.html
https://www.youtube.com/watch?v=4E4x9T7-qiE
youtube.com/watch?v=ArRXax_KaXY
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.