Offshore

Uszkodzenie podmorskiego światłowodu C-Lion1 zostało naprawione, a bezpośrednie podmorskie połączenie kablowe między Finlandią, a Niemcami jest w pełni sprawne – poinformował w piątek 29 bm. rano fiński operator Cinia.

Usterkę wykryto w poniedziałek 18 listopada 2024 r. o godz. 4:04, a prace naprawcze w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, na wschód od Olandii, zostały zakończone przed terminem w czwartek 28 listopada 2024 r. o godz. 21:00 czasu wschodnioeuropejskiego.

Pomimo konieczności sprowadzenia specjalistycznego sprzętu spoza Morza Bałtyckiego, proces naprawy przebiegał szybko. Kablowiec Cable Vigilance został wysłany z Francji natychmiast po wykryciu usterki.

- W ramach zapewnienia ciągłości działania w takich wyjątkowych sytuacjach, istnieją dobrze zaplanowane i przećwiczone procesy oraz procedury. Mobilizacja zespołu reagowania była szybka, a łączność udało się przywrócić nieco szybciej, niż oczekiwano. Działania naprawcze zostały przyspieszone dzięki sprawnej i skutecznej współpracy z władzami - mówi Ari-Jussi Knaapila, prezes Cinia.

Awaria kabla spowodowała minimalne zakłócenia dla fińskiego społeczeństwa i klientów fińskiego operatora dzięki alternatywnym łączom i szybkim procesom naprawy.

- Ten incydent pokazuje, że redundancja (nadmiarowość – red.) fińskich sieci danych jest dobrze dostosowana do obecnych potrzeb. Jednak przyszłe potrzeby rosną, więc budowa nowych, alternatywnych połączeń przesyłowych ma kluczowe znaczenie z perspektywy krajowej - dodaje Knaapila.

Przyczyna uszkodzenia kabla pozostaje przedmiotem dochodzenia. W dniu 19 listopada 2024 r. Cinia złożyła oficjalny wniosek o wszczęcie dochodzenia w fińskim Krajowym Biurze Śledczym, a władze kontynuują dochodzenie. Krajowe Biuro Śledcze będzie na bieżąco informować o postępach dochodzenia.

- Kable podmorskie są wysoce niezawodne, jednak redundancja jest niezbędna do zabezpieczenia systemów komunikacyjnych. Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury podwodnej wymaga poprawy, a międzynarodowe przepisy muszą zostać wzmocnione, aby zwiększyć ryzyko złapania sprawcy w przypadku celowego uszkodzenia - uważa Knaapila.

Operator telekomunikacyjny, którego większościowym udziałowcem jest państwo fińskie, pracuje na rzecz wzmocnienia cyfrowej łączności i cyberbezpieczeństwa Finlandii. Cinia jest zaangażowana w projektowanie i rozwój północnego podmorskiego systemu kablowego, który stworzy autostradę przesyłu danych między Azją a Europą, wzdłuż której znajduje się Finlandia i reszta północnej Europy.

Nowy, panarktyczny kabel podmorski z Finlandii przez Amerykę do Japonii. Ilustr.: Cinia

Kabel o długości 14 000 km będzie przebiegał przez Arktykę, tworząc zupełnie nowe połączenie komunikacyjne między Azją, Ameryką Północną i Europą. Cinia jest częścią międzynarodowego konsorcjum przygotowującego budowę kabla. Po ukończeniu kabel uzupełni i zabezpieczy istniejące połączenia telekomunikacyjne oraz stworzy kolejną nową trasę z Finlandii na cały świat.

- Wydajne i szybkie łącza światłowodowe zwiększają atrakcyjność Finlandii jako lokalizacji dla centrów danych, a rosnąca liczba takich centrów wymaga również szybszych i bardziej zróżnicowanych połączeń. Jesteśmy przyzwyczajeni do rozwijania i obsługi krytycznej infrastruktury i systemów informatycznych. Na tej podstawie będziemy nadal rozwijać i zabezpieczać fińskie połączenia również w przyszłości – podkreśla Knaapila.

C-Lion1 to podmorski kabel telekomunikacyjny między Finlandią a Niemcami, należący do Cinia, o długości 1173 kilometrów. Został oddany do użytku w 2016 roku i łączy środkowoeuropejskie sieci telekomunikacyjne z Finlandią i innymi krajami nordyckimi.

GL, rel (Cinia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0405 4.1221
EUR 4.2625 4.3487
CHF 4.5753 4.6677
GBP 5.1221 5.2255

Newsletter