Udział energii odnawialnej w zużywanym w Portugalii prądzie osiągnął w październiku br. poziom 73 proc., był o 14 punktów procentowych większy w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 r., wynika z szacunków portugalskiego rządu.
Zgodnie z analizą portugalskich władz kluczowy wpływ na zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych miał wzrost opadów deszczu w ciągu ostatnich trzech tygodni, a także przechodzące przez Półwysep Iberyjski silne wiatry zwiększające pracę wiatraków.
W październiku br. największe udziały wśród źródeł energii odnawialnej w ogólnym zużyciu prądu mają w Portugalii wiatraki – 31 proc., elektrownie wodne – 24 proc., zaś panele fotowoltaiczne i biomasa odpowiednio 10 i 8 proc. Wśród paliw kopalnych, które mają 8 proc. udziału w zużywanej energii elektrycznej w Portugalii, przewodzi gaz ziemny. Surowiec ten odpowiedzialny jest za ponad 7 proc. ogólnego zużycia energii elektrycznej.
Rząd premiera Luisa Montenegro szacuje, że pozostałe 19 proc. zużywanej w Portugalii energii elektrycznej pochodzi z importu. Wraz ze spodziewanym zmniejszeniem opadów i sztormów oraz przy wyższym zachmurzeniu w czwartym kwartale roku oczekiwany jest spadek udziału energii ze źródeł odnawialnych w łącznym zużyciu prądu w Portugalii.
Eksperci spodziewają się, że bieżący rok może być jednak rekordowy w Portugalii pod względem udziału odnawialnych źródeł energii w łącznej konsumpcji prądu. Dotychczas był nim 2023 r., kiedy udział OZE wyniósł 61 proc.
Z Lizbony: Marcin Zatyka