Inkubator Starter zainaugurował jesienną edycję projektu Blue Baltic Community, który koncentruje się na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Inicjatywa, uruchomiona w 2023 roku, stanowi platformę dla wymiany wiedzy, doświadczeń oraz inspiracji między przedstawicielami branży morskiej, energetyki wiatrowej, a także sektora technologii i innowacji.
Jaka jest idea Blue Baltic Community?
Morska energetyka wiatrowa to dynamicznie rozwijająca się branża o ogromnym potencjale. Prognozy wskazują, że do 2040 roku Polska będzie mogła produkować aż 60% energii elektrycznej z farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. W tym kontekście Gdańsk ma szansę stać się krajowym centrum morskiej energetyki wiatrowej. Z tego powodu już teraz warto budować świadomość i zrozumienie znaczenia tej branży.
– Dzięki Blue Baltic Community tworzymy przestrzeń do dialogu, która umożliwia identyfikację potencjału istniejących technologii oraz ich wdrażanie w branży morskiej energetyki wiatrowej. Projekt wspierany jest przez uznanych ekspertów oraz partnerów, którzy zapewniają jego wysoki poziom merytoryczny – wyjaśnia Julia Halemba z Inkubatora Starter, koordynatorka projektu.
Plany na jesień 2024
W ramach tegorocznej edycji odbyło się już pięć spotkań roboczych pod hasłem „Nowoczesne technologie w Offshore Wind”. Przed nami jeszcze dwa spotkania oraz konferencja podsumowująca ten rok.
Dotychczasowe spotkania obejmowały następujące tematy:
• Technologie wodorowe i projekty Offshore 2 Hydrogen
• Badania środowiskowe i geotechniczne
• HR i szkolenia pracowników dla Offshore Wind
• Multifunkcjonalność i akwakultura morskich farm wiatrowych
• ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) oraz gospodarka o obiegu zamkniętym w branży Offshore Wind
Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 28 października, będzie poświęcone tematyce certyfikacji projektów i komponentów.
– W planach mamy także spotkanie dotyczące technologii komunikacyjnych i 5G dla offshore wind. Część tematów zostanie omówiona podczas spotkań roboczych, a pozostałe na konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się w drugiej połowie listopada – dodaje Julia Halemba.
Zapisy na spotkania grup roboczych oraz konferencję, a także szczegółowy harmonogram wydarzeń, są dostępne na stronie internetowej projektu Blue Baltic Community)
Partnerzy projektu:
• Partner merytoryczny: Polish Offshore Wind Industry Chamber (PIMEW)
• Partner medialny: offshorewindPOLAND.pl
• Partner: Pomorska Platforma Offshore (PPO)
Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdańska, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.