Offshore

Budowa Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Świnoujściu dla spółki Orlen Neptun jest zaawansowana w 50 proc, prace przebiegają zgodnie z planem - poinformował w piątek Budimex.

Spółka poinformowała, że zaawansowanie prac związanych z budową Terminala Instalacyjnego na potrzeby Morskich Farm wiatrowych w Świnoujściu sięga 50 proc., a prace przebiegają zgodnie z planem. Firma podała też, że uzyska pozwolenie na użytkowanie najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku.

Budimex wyjaśnił, że realizacja inwestycji została podzielona na dwie części: hydrotechniczną i lądową.

"W części lądowej inwestycji, za którą odpowiada Orlen Neptun jako inwestor oraz Budimex jako wykonawca, powstają nowe powierzchnie składowe dla elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole o łącznej powierzchni około 17 ha, infrastruktura komunikacyjna, a także nowe budynki: administracyjno – biurowy oraz warsztatowy dedykowany dla klientów terminala" - wskazała spółka.

Wykonawca zapowiedział, że w najbliższych tygodniach planuje wykonywać w dalszym ciągu warstwy konstrukcyjne nawierzchni, sieci zewnętrzne oraz wewnętrze, roboty elewacyjne na budynku warsztatowym i roboty dekarskie na budynku biurowym.

Jak opisał Budimex, projektowane obiekty kubaturowe – budynek administracyjno-biurowy i warsztatowy są wykonane w stanie surowym – zamkniętym, a obecnie trwają roboty związane z montażem stolarki aluminiowej, roboty dekarskie oraz montaże instalacji wewnętrznych.

"Trwają również roboty branżowe związane z wykonywaniem kanalizacji: deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, elektrycznej i teletechnicznej" – dodał dyrektor kontraktu Budimex Sylwester Góra.

Spółka dodała też, że budowa nowych placów składowych wiązała się z wykonaniem robot ziemnych: wykopów w ilości 116 tys. m sześc. oraz nasypu, które są zakończone.

"Obecnie wykonywane są warstwy konstrukcyjne nawierzchni z kruszywa wzmacnianego georusztem. Na budowę dostarczono łącznie 176 tyś. ton komponentów składowych z których wykonano 300 tys. ton mieszanki 0/63, z której połowa, czyli 150 tys. ton, jest już wbudowana" – powiedział Góra.

Wykonano wzmocnienie wgłębne istniejącej płyty nabrzeża oraz terenów przyległych. Łącznie wywiercono 844 szt. pali CFA o łącznej długości 6 696,0 m oraz 1107 kolumn typu jet-grounting o łącznej długości 11 7903,0 m - podał również Budimex.

Orlen Neptun informuje na swoich stronach, że terminal instalacyjny offshore wind w porcie w Świnoujściu ma zostać uruchomiony na przełomie 2024 i 2025 r. Będzie on pierwszym takim terminalem w Polsce. Połączy funkcjonalność terminala instalacyjnego jak i portu przeładunkowego. Orlen Neptun podkreśla też, że terminal w Świnoujściu został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, także największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW i nadbudówki morskich stacji transformatorowych, ważące "nawet" do 24 000 ton.

Orlen Neptun odpowiada za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. W październiku 2023 r. spółka uzyskała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok 5,2 GW.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter