Offshore

Czy można połączyć dobrą zabawę, relaks w gronie rodziny oraz znajomych, a także edukację o odnawialnych źródłach energii? Jak najbardziej - np. dzięki Fundacji PGE, która od 22 lipca do 4 sierpnia br. zaprasza na plażę w Ustce na Farmę Dobrej Energii.

Celem projektu jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na najbliższe dwa tygodnie (od 22 lipca do 4 sierpnia br.) na plaży w Ustce powstała specjalna strefa, w której zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.

Pomorze to serce morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a Ustka to jeden z jej kluczowych elementów. Dlatego właśnie w tym roku to tutaj postanowiliśmy zawitać z Farmą Dobrej Energii. Fundacja PGE w swoich działaniach stawia na edukację, dlatego chcemy pokazać wszystkim wypoczywającym na plaży w Ustce, czym są odnawialne źródła energii, a w szczególności morskie farmy wiatrowe. Cieszymy się, że dzięki tej inicjatywie możemy przybliżyć tę gałąź energetyki jeszcze większej grupie osób, tym bardziej, że przy okazji łączymy edukację z zabawą i wspólnym, rodzinnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu – mówi Katarzyna Wasilewska, Wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.

Na Farmie Dobrej Energii można poznać prawdziwą moc bałtyckiego wiatru w specjalnie przygotowanych strefach: edukacyjnej, kreatywnej, sportowej i chilloutowej. 

W strefie edukacyjnej dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) uczestnicy przenoszą się do świata, gdzie otrzymują władzę nad wiatrem, a ich zadaniem jest napędzenie turbin wiatrowych do tego stopnia, aby rozświetlić widoczne na horyzoncie, wirtualne miasto. W tej strefie dostępna jest także specjalna gra dotykowa, w której uczestnicy wcielają się w rolę budowniczych farm wiatrowych, jak również Interaktywna Ściana Wiedzy, w całości pokryta QR kodami, które odsyłają na stronę z edukacyjną grafiką bądź filmem.

W strefie kreatywnej pod okiem animatorów goście mogą samodzielnie stworzyć latawce, dzwonki wietrzne, a także wykonać instrumenty recyklingowe czy praktyczne gadżety z zebranych na okolicznych plażach odpadów, zgodnie z ideą upcyclingu. Mogą również wziąć udział w warsztatach, w trakcie których wykonają własne modele turbin wiatrowych.

Dodatkowo, na odwiedzających czeka strefa chilloutowa, w której plażowicze relaksują się i nabierają dobrej energii w otoczeniu zieleni, jak również strefa sportu, gdzie dostępne są gry plażowe jak: frisbee, bule, badminton, waboba czy ringo, a także rozgrywki piłkarskie i siatkarskie oraz liczne animacje. Ciekawość odwiedzających wzbudza taneczna rozgrzewka inspirowana pracą farm wiatrowych.

Nie lada wyzwaniem będzie turniej siatkarski, do którego zgłosić może się każda pięcioosobowa drużyna. Drużyny rywalizować będą w krótkich meczach prowadzonych przez profesjonalnych sędziów. Zwycięzcy w finale zagrają ze sportowymi gwiazdami.

W weekendy dostępne będą także dodatkowe akcje specjalne, jak np. występy saksofonisty, czy wizyty gwiazd sportu wspieranych przez PGE. Wśród nich znajdą się: Mikołaj Staniul, Radosław Furmański, Izabela Satrian, Michał Polak i Kamil Mianowiecki.

Wśród dodatkowych atrakcji znajdują się również: zajęcia z bezpiecznego przebywania turystów nad wodą prowadzone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Słupsku, a także warsztaty z Lasami Państwowymi z tworzenia lasów w słoikach oraz plażowa biblioteka, która dzięki współpracy z Miejską Biblioteką w Ustce, zostanie wyposażone w publikacje skupione wokół tematyki przyrodniczej i ekologicznej. W ramach każdej strefy na plażowiczów czekają także liczne konkursy z nagrodami.

Farma Dobrej Energii będzie otwarta na plaży w Ustce (wejście nr 26 i 27) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00.

***
Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW. Razem z duńską firmą Ørsted, PGE realizuje budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, na którą składają się Baltica 2 i Baltica 3. Zakończenie pierwszego etapu MFW, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. PGE realizuje też projekt Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW.

PGE posiada także pozwolenia (PSzW) na zagospodarowanie pięciu kolejnych obszarów na Bałtyku o łącznym potencjale ponad 3,9 GW, co czyni Grupę Kapitałową PGE liderem sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce pod kątem zaplanowanych mocy offshore do wybudowania.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

W Ustce powstanie baza serwisowo-operacyjna, która będzie działać na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych PGE Baltica. Baza serwisowa zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.

Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

Źródło: PGE

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8986 3.9774
EUR 4.2424 4.3282
CHF 4.3829 4.4715
GBP 5.0373 5.1391

Newsletter